Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Je Putin kryptofašista? (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 3 > >>

Hodnoť

 

Ano, suhlasim s tym, ze je! Konecne normalny nazor, lebo uz som ozaj tymi diskusiami znechuteny. Tolko odbornikov, ze ani pri hokeji ich tolko nebolo..
 

Ja by som skôr povedala,

že je neostalinista než kryptofašieta.
Na začiatku svojej politickej kariéry nepochybne chcel premeniť Rusko na moderný štát, lenže to nie je v silách jedného človeka ani jedného desaťročia či storočia.
Rusko - napriek (alebo možno práve kvôli) svojmu dobromyseľnému naturelu, je po desať - ba stáročia neustále morálne devastované a tento proces sa zavŕšil 70 rokmi komunistického marazmu.
V súčasnosti nie je v ľudských silách za jednu politickú generáciu odbúrať ruský neporiadok (skôr bordel), neschopnosť, skorumpovanosť a špecifický prístup ku všetkému, ktorý Rusi výstižne nazývajú "naplevateľstvo" (a mne na vsjo naplevať!) a "razbazarivanie" (rozkrádanie spojené s rozhadzovačnosťou).
Túto hydru nemá Putin šancu do svojej smrti poraziť a tak pomaly ale iste skĺzava do stalinských koľají.
Navyše má smolu, že za posledné desaťročia mal svet možnosť vidieť do ruských vnútorných pomerov viac, než za predošlých 70 rokov a po rozpade ZSSR sa aj jeho veľmocenská pozícia podstatne obmedzila, čo je pre jeho Napoleonský komplex obzvlášť nepríjemné a nedokáže to stráviť.
Preto to okázalé rinčanie zbraňami kvôli Ukrajine obecne a kvôli Krymu osobitne.
Odľahčene by sa dalo povedať, že síce všetci uznávajú, že sovietsky trpaslík je najväčší na svete, ale treba svetu aj ukázať, že "malý žebrák chodzí s velkú palicú" - ako to hovoria Záhoráci! :))
 

 

Stalin má za sebou viac mrtvých ako Hitler. Beriem teda neostalinista. Ale myslím si, že je to jedno. Fašizmus a komunizmus sú jedno a to isté, s tým rozdielom, že fašizmus bol nacionálny a komunizmus internacionálny.

Dnes som v nejakom komentári počul, že mnohí Rusi sa doteraz nezmierili s rozpadom ZSSR a Putin sa im len prispôsobuje. Túžia po veľkom Rusku. Veľké Rusko mi znie skoro ako Veľkonemecká ríša.
 

Je to tak, ako hovoríš!

Tak ako sa mnohí Rusi nedokážu zmieriť, že už nie sú (aspoň rozlohou) najväčšia veľmoc na svete, tak aj mnohí Rusi teraz objavujú Stalina ako idol, ktorý túto veľmoc - ZSSR dokázal železnou rukou udržať.
Za Stalina by celkom určite nemali Rusi problémy ani s Ukrajinou, ani Čečenskom, alebo s Gruzínskom a ani s nejakými moslimskými, či kaukazskými imigrantmi. Za starých (podľa nich dobrých) čias sa mohol ruský človek pohybovať len v rámci jedného okresu. Na dlhšiu cestu musel mať bumažku a bez nej by mu ani na stanici nepredali lístok. Takže problémy s migrujúcimi tam neboli. Na vstup do Mátušky Moskvy muselo byť celkom osobitné povolenie - také obyčajné nestačilo.
V časoch "bratskej pomoci" a okupácie ruskými vojskami tu bola na návšteve nejaká delegácia z "družobného" mesta v ZSSR a po oficiálnostiach si zašli do Pezinku na víno. Keď už boli pod parou, tak jeden z "družobníkov" karhavo povedal hostiteľovi:"Je jasné, že ste tu mali kontrarevolúciu a nebyť nás tak si s ňou neporadíte! My sme dobre videli, ako v Bratislave ma stanici si ľudia kupovali lístky DO RÝCHLIKA A NEUKÁZALI ŽIADNU BUMÁŽKU!!! V takom neporiadku sa musí kontrarevolúcii dariť!!!"
Takže sa nečudujme ani obyčajným Rusom, ktorí by chceli mať doma poriadok ako za Stalina.
Veď aj Nemci si svojho času pochvaľovali, aký poriadok im tam konečne Hitler urobil.
 
Hodnoť

 

Bavil som sa s ľuďmi na Kryme a v Odese. Pokladajú vládu v Kyjeve za fašistickú a chcú pod Putina. Hovoril som im názory na Putina a Rusko u nás a pripadal som si ako blbec, ak mi tvrdili, že v Rusku je väčšia sloboda ako v USA, že čo to hovorím .... Niektorí totiž v Rusku žili, jedna napr. 10 rokov.

Práve som videl fotku hajlujúceho Ukrajinského premiéra.

Inteligencia lídrov Pravého sektora.
http://www.youtube.com/watch?v...

Nuž, tak presvedčme Rusov na východe Ukrajiny, že Putin je faśista a v Rusku nesloboda.:-)
 

 

Ukrajina speje k rozdeleniu tak či onak.
Ok. Ak chcú Rusi na Kryme prejsť pod Putina, tak nech sa urobí regulárne referendum pod medzinárodným dohľadom. Namiesto toho tam napochodujú ruské špeciálne jednotky, ktoré ešte viac zradikalizujú situáciu. Tá radikalizácia vyhovuje predovšetkým Putinovi.

Čo sa týka primitíva z Pravého sektoru...bez diskusie súhlasím, je to nejaký hlúpy buran. Pri spoločenských turbulenciách sú takýto burani a debilkovia najnebezpečnejší. U nás ich máme tiež požehnane. Ten primitív ale nezastupuje Majdan. Je to nejaký zúfalý extrémista. Bohvie ako mu nejaký úradníci a štátna moc uškodili....
 

 

rusi ale nenapochodovali z Ruska, oni tam majú základne. A obyvateľstvo ich víta. My tu máme predćasné závery.

Podľa mňa tí vojaci (a mnohí z nich sú domáci ozbrojenci) obsadzujú letiská a pod. pre ochranu obyvateľov. Je možné, že Krym zostane Ukrajine, ak tam bude normálna vláda ...

Ale ak Rusi naozaj silou odtrhú Krym, samozrejme u mňa klesnú hlboko, teda nie Rusi, ale ich vláda ....
 

ako ich vitali?

Ako ich obyvatelstvo vita? Ako sudetski nemci nemecku armadu v ´39 alebo obyvatelia ceskoslovenska spojenecke vojska v r. 68?
 

 

máš internet, nájdi si ... Ja to ak robím, aby som nebol jednostranne manipulovaný. A miešať sem historické paralely je scestné, lebo Krym nie sú sudety a vôbec, je to úplne niečo iné ..

Ale môj záver je ten, že proste Putin si zobral Krym skôr, ako by ho malo NATO. Majú tam totiž vojenské základne a flotilu.
Krym bol vždy Ruský, Sudety neboli vždy nemecké, dokonca časť nemecka bola slovanská (lužice). Naštudujte si trocha dejiny a tak sa snažte utvoriť si názor. Toto tu je veľmi povrchné ..... Napr. spojenecké vojská nerozprávali slovensky a neboli tu dislokované ako rusi na Kryme, kde ich je do 20 000. My sme tu mali 50 000 Rusov? (pomerne ku Krymu)

Je tu veľa vášni, citov a pocitov, ale rozumu málo ... Škoda.
 

ty si scitany

preto sa ta chcem spytat na nazor: je rovnako dobre pripojit v minulosti tatarsky a teraz rusky krym, v sucasnosti sucast Ukrajinskej republiky, k Rusku, ako v minulosti srbske, turecke a vsucasnosti albanske Kosovo k Albansku?
 

 

Kosovo je samostatné, nie je pripojené k Albánsku. Albánci sa do Kosova dostali za Osmanskej ríśe a potom za Tita. Chceš asi ukázať na paralelu.

Anglosasi zavreli pôvodných obyvateľov do lágrov a to je OK, lebo sme vyspelejšia civilizácia. Nemalo by to tak byť, vyspelejśia civilizácia by mala pomôcť slabšej, alebo tej na nižšej úrovni. A Rusi si myslím sa správali k pôvodným národom dobytých území lepšie. Urobili ich aj seberovnými. Kde ale indán je v USA v politike a pod.? Nehovorím, že tam nevraživosti nie sú, však aj slováci o ćechoch rozprávajú vtipy a pod., ale práveže Rusi pred komunizmom tieto národy práve civilizovali. Nehovorím, že dokonale, ale pokus to bol ...

Na Kryme bol obchod s otrokmi, za chanátu tam podnikali výboje na Rus a pod.

Lenže Osmanská ríša Srbov uvrhla dozadu! Rusi prišli na Krym ako vyspelejšia civilizácia, kým Turci, alebo Albánci na Kosovo, ako civilizácia, ktorá bola pozadu.

Práve na FB sa bavím s krymčanmi ktorí chcú pod Putina a snažím sa im tlmočiť o ćo ide, źe nie o nich, ale o základne. Áno, je nie som vyhranený, len hľadám pravdu. Jednostranné informácie o majdane som chcel vyvážiť iným, ale vidím, že proruskí moc hysterćia a už aj klamú. Áno, Putin zneužil situáciu a je tam moc demagógie a propagandy.
Ja toto ćo tu píšem dávam pre lepśie pochopenie a ľudia mysliaci ćiernobielo ma už zaškatuľkovali .... Mne ide o Stred, kde obyčajne pravda je ...

O Kosove sa hovorí, že sa osamostatnilo z vôle USA, lebo tam majú vojenské základne. Putin niečo podobné chce s Krymom. Ja som aj hovoril krymčanom, či nie je iná cesta, že či musia pod Rusko. Vyrátal som im to, ćo si my myslíme o Rusku. Hovorili, že nepravda, že v Rusku je údajne väčšia sloboda ako v USA ...

Prosím nerobme z krajín až nejakých démonov, žijú tam reálni ľudia, takí, aj takí .... Nakoniec je jedno, či Krym zostane Ukrajinský, Ruský, Marťanský .... Dôležité je porozumenie u ľudí, ide o mier.
 

 

Anglosasi zavreli pôvodných obyvateľov do lágrov ... myslel som USA
 

aby si mi rozumel

Kosovo albansku nepatri, ale ide o paralelu. Aj so sudetami.

Pretoze v nedavnej 100 rocnej historii nemas dokonalejsie historicke precedensy voci tomu, co sa deje teraz na kryme, ako v obsadeni Sudet a svojvolnom kosovskom odtrhnuti sa od Srbska. A viem si predstavit, ze ani v Sudetoch a ani v Kosove situacia nebola ciernobiela, ba priam bola komplexna...


Myslim, ze USA sem miesat netreba, netyka sa ich to v prvom kroku (nerozoberajme NATO teraz, podla mojho nazoru, kazda krajina na svete by mala mat pravo na vlastnu politiku taku, aku chce). Ale ked si zacal s USA: historicky, do skoncenia 1. sv. vojny nebol rozdiel medzi ruskym a americkym imperializmom. Aj USA aj Rusko na rozdiel od GB a pod. nemali rozsiahli zamorske kolonie - USA svoj imperializmus realizovali najma posuvanim hranic na "Divoky zapad", Rusko posuvanim hranic v Europe a Azii. Medzi 1. a 2. sv. vojnou zasadne prevazoval imperializmus Nemeckeho spojenca - Sovietskeho zvazu. PO 2. sv. vojne sa pobratali a rozdelili si svet. Po pade zeleznej opony je to narovnako. Ani jendeho a ani druheho nezaujimaju zaujmy mensich a slabsich, ale maju pocit, ze ti slabsi musia sluzit ich zaujmom (Gruzinsko, Ukrajina, daj si tam aj Irak, ked chces, nechcem diskutovat na temu Husajn).

Takze tak. Ide len o ten meter, ktory pouzivame. A ked hladame pravdu, dolezite je, aby nebol dvojaky. Ja osobne povazujem obsadenie krymu za podobne, ako bolo obsadenie Sudet a kroky krymskeho parlamentu za identicke s krokmi kosova. Este aj argumenty su tie iste...
 

 

nejde o žiadnu paralelu, dejiny Krymu a Kosova nie sú rovnaké
 

hm

je tazke zit v mieri, ked postatne su dejiny a nie medzinarodne pravo...ked hladame dejinnu paralelu teda, tak vlastne Madari maju narok na nase uzemnie...podla tejto logiky
 

 

Predpokladám že viete že klamete. Rusi neboli pri prenikaní na východ nijako ohľaduplný k pôvodnému obyvateľstvu. Mohli by o tom rozprávať Jakutovia, Karkasovia, Tatarske kmene, Čečenci a ďalší. Nešlo o žiadne civilizovanie ale o potláčanie, hubenie v niektorých prípadoch o asimiláciu. Jediný rozdiel oproti USA je že v USA je to spopularizované. A vyslovené genocídy neruského obyvateľstva a nastali v dvadsiatom storočí, vyhladovanie Ukrajiny. Presuny celých národov Čečencov, Tatarov, Židov, Osetov a ďalších.
Báje o Kosove a základniach USA ako dôvod pre zásah armády sú úplne infantilné. Keď nevyšla teória z ropou prišla teória zo základňami.
 

 

a vy neviete čítať, ja som napísal, že to nebolo ideálne. Inak nebavil som sa o Stalinových presunov. A k indiánom by ste čosi premúdrelé nedali?

Ktorá imperiálna veľmoc nedobýjala územia násilím? Briti? Španieli? Portugalci? Holanďania? Francúzi? Nemci? Atď ....

Vy klamete, lebo ste vytrhli z kontextu čo ste chceli a domysleli ste si presuny Stalina a ja píšem že "pred komunizmom".

Prečo jedným vyčítate to, čo iným nie?
Nakoniec ak už hovoríte o genocíde, v dejinách sú odstredivé a dostredivé sily .... teda národom spojenými so Zlatou hordou sa stalo to, čo kedysi im. Ani mongoli neboli milosrdní, keď vyvraždili celé mestá ..... A chanátu jazdievali oddiely na odchyt otrokov ešte dlho ..... Tak buďme prosím objektívni ....

Alebo vy by ste si želali, aby v Rusku bola táto primitívna kultúra Zlatej hordy doteraz?
 

 

Nič som nevytrhával s konceptu. Vy tvrdíte že Rusi sa správali k dobitým národom kultúrnejšie ako v USA. Ja tvrdím že je to od Vás úmyselné zavádzanie.
Sibírske národy si užili pri prenikaní kozákov na východ svoje, ale nie je to spolarizované, nevzniklo o tom stovky filmov a kníh. Rusi a boli to Rusi nešli na Sibír civilizovať ale dobíjať, obchodovať, a prinajlepšom asimilovať. Spôsob prenikania Rusov bol rovnaký ako v Severnej Amerike. Najskôr obchod s kožušinami a alkoholom, potom vojsko nakoniec štátna správa. A to všetko bolo pred komunizmom. A na dôvažok prišiel Lenin a potom Stalin. A dáka sebareflexia Rusov je kde?
To čo urobili Američania indiánom je zlé, zlé je aj otrokárstvo a to nepopierateľne. Boli zničené životy miliónom ľudí. A ani súčasná sebareflexia Američanov týmto ľuďom ich životy nevráti, ale je aspoň východisko do budúcnosti.
 

Len tak na okraj...

"Je tu veľa vášni, citov a pocitov, ale rozumu málo ... Škoda."
Ano, Tvoj prispevok je toho dokazom, takze skutocne skoda.

"Naštudujte si trocha dejiny a tak sa snažte utvoriť si názor. Toto tu je veľmi povrchné ....."
Ono dejiny treba studovat poriadne, nielen "trochu". Lebo vysledkom studia dejin systemom "trochu" su potom hluposti, ake vypisujes Ty:
"Krym bol vždy Ruský, Sudety neboli vždy nemecké, dokonca časť nemecka bola slovanská (lužice)."
V Sudetoch zili Nemci dlhsie nez ziju Rusi na Kryme. Rusi obsadili Krym az za Katariny II., takze to Tvoje "vzdy" trva menej nez 250 rokov.
 

 

prosím konkrétne uviesť, čo je v mojom príspevku emotívne.

my ale nemôžme posudzovať problém Krymu dnes podľa Sudet a pod. Tieto veci som uviedol ako odpoveď na konkrétny príspevok, tak to už nerozmazávajme, lebo o to nejde. Ide problém o ktorý tak ide a ten je viacrozmerný, nejde len o to, komu prv patril Krym.

Ide o to, či tam bude mať základne NATO, alebo Rusko a potom je tam vôľa obyvateľov Krymu. Je to proste zložité a tak my nemôžme tvrdiť jednostranne, že Rusko je zločinné, lebo si berie Krym, lebo táto situácia malo svoju genézu, svoj vývoj a bola aj vyprovokovaná udalosťami na majdane ....A toto práve nedokažu pochopiť ľudia, ktorými lomcujú vášne. Iste, sláva si môžte ohýbať ako chcete, aj pravdu ...
Takže môj príspevok je dôkazom vášni a citov? Ja, ktorý som si vyhľadal informácie a spojil som sa aj s ľuďmi tam žijúcim aby som si zistil objektívnu pravdu? Prosím, mne na tom nezáleži čo si o mne kto myslí, keby áno, tak tu takisto vypisujem emočné bludy, aby sa mi zdvihla karma ......
 

1 2 3 > >>

Najčítanejšie


 1. Rudolf Pado: Ružomberok čierny, ale učitelia a žiaci pendlujú 1 300
 2. Ján Šeďo: Pán minister Naď, ryba smrdí od hlavy a tá Vaša už páchne aj v zahraničí ! 1 121
 3. Ivanka Klepáčová: Ako som cestovala do Ameriky v strede celosvetovej pandémie 703
 4. Martin Droppa: Nové Mŕtve Mesto nad Váhom (I.) 650
 5. Pavel Macko: Spravodlivosť alebo organizovaný zločin? 412
 6. Gabriela Sutórisová: Tvarohový od pani Helenky 395
 7. Anton Kovalčík: Generál Gerasimov a jeho doktrína. 387
 8. Marián Hamada: O mučenej sestre, zvláštnom súdnom procese a pápežovi vo výslužbe 306
 9. Ladislav Piršel: Diletanti sa radujú, zodpovední strachujú 296
 10. Jozef Černek: Deň na MOM alebo príbehy ľudí z testovania 264

Rebríčky článkov


 1. Ľudovít Daňo: Školy ako ohniská nákazy
 2. Stanislav Jurčišin: Jána a Martinu ste si zavraždili sami, milí novinári.
 3. Michaela Manikova: Zachránila si ma...
 4. Miriam Studeničová: Duchovný rozmer života
 5. Vladimír Seman: Ak Ukrajinci nerozumejú vtipu, nepatria do EÚ.  To by mohla pochopiť bratislavská kaviareň
 6. Štefan Vidlár: Nech to vyhňije
 7. Jozo Peric: Stojíme na začiatku nového komoditného supercyklu?
 8. Jozef Legény: Veľký Piatok 2021 - Matovič vztýči kríž číslo 9000. , ale ruky si už neumyje
 9. František Cudziš: Kvety baní
 10. Michala Ries: Ďakujem, že si mi zrkadlom


Už ste čítali?