Prehrá Ukrajina vojnu s Ruskom?

Autor: Ján Macek | 26.1.2015 o 18:50 | (upravené 29.1.2015 o 18:10) Karma článku: 9,49 | Prečítané:  3654x

Po nedávnom obsadení letiska pri Donecku, obkľúčení Debalceva a útoku na Mariupoľ sa vynára  otázka, či bude Ukrajina schopná vydržať Putinovú agresiu. Ekonomika Ukrajiny je v katastrofálnom stave, Západ Ukrajine vojensky určite nepomôže, o dodávkach moderných zbraní môže Ukrajina snívať, korupcia a neschopnosť naďalej ničia životaschopnosť štátu, plus je otázne aká morálka vlastne u obyvateľstva prevláda, aká je únava z vojny a či mnohí Ukrajinci dajú prednosť mieru za cenu strát územia. Prehrá Ukrajina vojnu?

Veľkohubé vyhlásenia prezidenta Porošenka vojnu zatiaľ nevyhrali. Súdruhovia opoľčenci, ruskí vojaci a príslušníci ruských tajných služieb do Ruska naspäť neutiekli. Posledné vyjadrenie prezidenta Porošenka „vidím nádej na obranu“ znie ako hodenie ručníka do ringu. Možno sa Ukrajinci zmierujú s tým, že Krym, Donbas a Luhansk už nebudú súčasťou Ukrajiny.

Aj keď Ukrajincov zjednotila Putinová agresia, na efektivite ukrajinskej armády sa to veľmi neprejavilo. Na čele generálneho štábu sedia staré kádre, ktoré rozumejú skôr byrokracii a korupcii, ako umeniu vedenia vojny. 

Ak nejaký analytik sleduje vývoj na Ukrajine, tak si možno hovorí, že najväčším nepriateľom Ukrajincov nie sú Rusi, ale ich vlastný generálny štáb, v tomto prípade generálmajor Muženko (Муженко), ktorý bude onedlho odvolaný. Vyzerá to aj podľa článku na portáli Everyday in Ukraine .

Náčelník generálneho štábu Viktor N. Muženko je v článku označený ako žiarlivý muž, ktorému sa nepáčili vojenské úspechy iných. Dopustil sa mnohých chýb. Napríklad v jeseni rozpustil bojom stmelené jednotky, zmiešal ich s novými, vymenoval nové velenie, časom odvolal aj to nové a sám velil od 16. januára pri útoku na znovuobsadenie letiska. Neúspešne. Pre Muženka bolo viac dôležité PR, ako výsledok.

Autor článku ďalej píše, že Muženko neprijal po Ilovajsku žiadne zásadné opatrenia na nápravu, pokračovalo sa v boji bez plánu, nezisťoval reálne možnosti konkrétnych jednotiek pred bojom, bojové akcie boli kontinuálne improvizácie, zlá príprava, zlá koordinácia. Napríklad väčšinu prieskumu robili príslušníci Pravého sektora, čo jasne vypovedá o otrasnej úrovni organizácie vojenského spravodajstva.

V článku sa píše, že mnohí ukrajinskí dôstojníci a analytici upozorňovali na zle sa vyvíjajúcu situáciu pre ukrajinskú armádu na doneckom letisku. Udržať letisko bolo možné len vtedy, ak by boli pod kontrolou budovy, z ktorých by nepriateľ nemohol monitorovať a tým pádom viesť paľbu na letisko. Pripomienky dôstojníkov ale boli generálnym štábom zmietnuté zo stola. Porážka bola teda predurčená.

Muženko ignoroval pravidlá, nevydával písomné rozkazy, ktoré by naznačovali návrh a plán vojenských akcií. Účinná koordinácia vojenských jednotiek bola vylúčená.  Muženko sa nepýtal na názor dôstojníkov, dokonca ich ignoroval. Osobne komunikoval len s tými dôstojníkmi, ktorí sa mu páčili. Nezaujímal sa o to, koľko vojakov môže reálne zaútočiť. Pre ukrajinskú armádu so starým vybavením a narýchlo mobilizovaným vojskom to bola pritom zásadná otázka.

Generálmajor Muženko dokonca ignoroval informácie, ktoré priniesol bezpilotný dron ukrajinskej organizácie Армия SOS, pretože organizácia sa pred tým kriticky vyjadrovala k činnosti generálneho štábu.

V článku sa píše aj o ruských vojakoch. Vraj sú veľmi dobre pripravení a vycvičení, ale neprejavujú žiadne nadšenie ísť do boja.

Ukrajinskí vojaci naproti tomu mali vysokú bojovú morálku a po 17. januári by možno aj dosiahli úspech, ale boli zle koordinovaní. Napríklad súčinnosť s delostrelectvom bola veľmi chabá.

Priemernosť a neschopnosť generálneho štábu sú hlavným problémom ukrajinskej armády. Vojaci na doneckom letisku neprišli o život preto, že nemali dostatočnú výstroj a výzbroj. Hlavným dôvodom bola existencia primitívnych byrokratov na ministerstve obrany. Feudálna byrokratická štruktúra na ukrajinských ministerstvách potrebuje radikálnu reformu. Hlavnou príčinou neúspechov je teda byrokratický vojenský kolos, ktorý nebol a nie je schopný adekvátne reagovať na vývoj na fronte. Jednoducho súdruhovia generáli sediac dlhé roky v kanceláriách sa naučili akurát kradnúť, intrigovať a tváriť sa dôležito.

V závere článku sa píše, že dobrovoľníci, ktorí nikdy neboli profesionálne v armáde, vedeli riešiť problémy tisíckrát účinnejšie. Ukrajinská armáda sa potrebuje očistiť od neschopných ľudí typu Muženko. Vojaci potrebujú veliteľov, ktorí budú myslieť na vojakov a ktorí budú zodpovední za ich životy.

Po prečítaní článku si myslím, že na Ukrajine začínajú mnohí chápať, že prvoradá a najdôležitejšia je radikálna reforma inštitúcií, ekonomiky, súdov a predovšetkým riadiacich mocenských štruktúr. Putinová agresia reformy zrejme urýchli. To čo by zrejme trvalo päť rokov, budú musieť Ukrajinci v armáde dokázať za rok. Môže sa im to podariť, pokiaľ inteligentní neskorumpovaní vlastenci dostanú prednosť. Otázne teda je, či sa Ukrajina dá do poriadku, alebo tam naďalej bude panovať bordeľ a korupcia. Otázne je, či Putinové šialenstvo sa bude stupňovať a „tajná“ vojna proti Ukrajine sa zmení na otvorenú, za masívneho využitia všetkých možných konvenčných zbraní. Čo potom?

Zdroj: http://www.everyday.in.ua/?p=8380
         http://obozrevatel.com/politics/61953-rotnyij-shilov-poka-na-uchastke-aeroport-ne-poyavilis-muzhenko-i-pushnyakov-vse-shlo-normalno.htm

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Slovensko vyhostilo diplomatov Moskvy. Čo urobia Rusi? (otázky a odpovede)

Slovensko je prvou krajinou, ktorá vyjadrila solidaritu s Českom vyhostením diplomatov.

SME mení akcionársku štruktúru

Penta odchádza z pozície minoritného akcionára vydavateľstva Petit Press, a. s.

Otázky a odpovede

Čo sa zmení v SME po odchode Penty? Otázky a odpovede

Penta odchádza zo SME.


Už ste čítali?