Prázdniny by sa mali začať už v strede júna

Autor: Ján Macek | 9.6.2014 o 16:00 | Karma článku: 11,07 | Prečítané:  13688x

Predpoveď počasia na dnes, zajtra a pozajtra hlási bežne od 30 st. do 35 st.. Ako to asi bude počas nasledujúceho tropického týždňa vyzerať v škole? Žiaci budú uvarení, učitelia detto. Mozgy žiakov a učiteľov sa určite nebudú prehrievať  v dôsledku myslenia, ale len v dôsledku zle tepelne izolovaných a dusných tried. Ak ešte nastúpia tropické horúčavy nad 30 stupňov, tak vzdelávanie našich detí skončilo. Jedno čo sa možno naučia, bude mañana.  V škole bude otrava! Už aby boli prázdniny! Najlepšie by bolo, ak by začali o dva týždne skôr.  

Jún je v škole o ničom. V tomto mesiaci  sa žiadne rekordy v získavaní nových vedomostí nekonajú. Začiatkom mesiaca sa napíšu kontrolné písomky, v strede mesiaca sa zakrúžkujú známky, potom prídu  školské výlety a exkurzie, branné cvičenie, odovzdávanie kníh a konečne vysvedčenie.  Školy sa menia na čistý babysitting. To, čo by sa dalo efektívne stihnúť za dva týždne, sa na našich školách ťahá mesiac. Škoda, že prázdniny nie sú skôr. V Maďarsku to majú školáci lepšie. Prázdniny tam začínajú už od 15. júna.

Najdlhšie prázdniny boli dané na letné mesiace práve z dôvodu neschopnosti mozgu efektívne pracovať v horúčavách. Je ťažko len pomyslieť na to, že prázdniny by neexistovali. Žiaci by po troch rokoch strávených bez oddychu v škole pozerali na svet sklenenými bezduchými očami a učitelia a učiteľky by zaručene po troch rokoch a možno aj skôr, skončili na psychiatrii. Prázdniny sú pre zdravý vývin a vývoj žiakov a mládeže  rovnako dôležité ako samotné učenie. Pre psychohygienu učiteľov ešte dôležitejšie, vtipy o vyčerpaných a nervóznych učiteľkách hovoria za všetko...

Prečítal som si pár článkov o tom, že klíma sa na Slovensku postupne mení na stredomorskú.  Ak je to tak, možno by stálo za to porovnať priemerné teploty v júni pred 100 rokmi a v posledných desiatich rokoch a na základe posunu teplôt nahor, začať rozmýšľať o zmene termínu letných prázdnin, o ich predlžení.

Myslím si, že mnohí rodičia a učitelia by boli radšej, ak by prázdniny školákom začali už 15. júna. Napríklad preto, lebo dovolenky sú v júni lacnejšie. Aj chudobní učitelia by boli radi. Konečne by mohli ísť na dovolenku v termínoch, keď nie sú najvyššie ceny. Milovníci prírody by ocenili kempovanie v júni oveľa viac ako v auguste. Dni sú totiž oveľa dlhšie a noci sú rozhodne oveľa teplejšie ako v druhej polovici augusta. Problém je akurát v tom, že sa vyskytujú búrky oveľa viac ako v auguste.

Ak si niekto myslí, že predlženie prázdnin o dva týždne by prinieslo Slovensku úpadok vo vzdelávaní, tak je na omyle. Stačí si porovnať toľko vychvaľované  Fínsko, kde majú oproti Slovensku dlhšie prázdniny o týždeň aj dva. Letné prázdniny tam začínajú už 4. júna a končia 15. augusta. Možno sú fínski školáci oproti našim na tom lepšie preto, lebo menej sedia v škole.

 

 PS: Ak vás zaujíma aké dlhé majú letné prázdniny v rôznych štátoch EU, kliknite si TU. Plus pripájam ďalšie odkazy.

http://www.skolskyportal.sk/clanky/ake-dlhe-su-prazdniny-u-nas-vo-svete
http://www.sviatky.emka.sk/prazdniny.html
http://www.dbautozug.de/file/3202458/data/staukalender_adac_2013_en.pdf
http://cestovani.idnes.cz/specialni-priloha.aspx?y=igsvet%2Fkdy-ma-ktery-stat-v-evrope-letni-prazdniny.htm

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Krajčí kúpil nesprávne testy. Nie sú na domáce použitie, ako tvrdil

Vyše polovica z nich nie je ani na výter z nosa, ako tvrdil minister.

KOMENTÁR PETRA SCHUTZA

Hrať sa bude klasika

Matovič musí obetovať Krajčího.


Už ste čítali?