Prázdniny by sa mali začať už v strede júna

Autor: Ján Macek | 9.6.2014 o 16:00 | Karma článku: 11,07 | Prečítané:  13535x

Predpoveď počasia na dnes, zajtra a pozajtra hlási bežne od 30 st. do 35 st.. Ako to asi bude počas nasledujúceho tropického týždňa vyzerať v škole? Žiaci budú uvarení, učitelia detto. Mozgy žiakov a učiteľov sa určite nebudú prehrievať  v dôsledku myslenia, ale len v dôsledku zle tepelne izolovaných a dusných tried. Ak ešte nastúpia tropické horúčavy nad 30 stupňov, tak vzdelávanie našich detí skončilo. Jedno čo sa možno naučia, bude mañana.  V škole bude otrava! Už aby boli prázdniny! Najlepšie by bolo, ak by začali o dva týždne skôr.  

Jún je v škole o ničom. V tomto mesiaci  sa žiadne rekordy v získavaní nových vedomostí nekonajú. Začiatkom mesiaca sa napíšu kontrolné písomky, v strede mesiaca sa zakrúžkujú známky, potom prídu  školské výlety a exkurzie, branné cvičenie, odovzdávanie kníh a konečne vysvedčenie.  Školy sa menia na čistý babysitting. To, čo by sa dalo efektívne stihnúť za dva týždne, sa na našich školách ťahá mesiac. Škoda, že prázdniny nie sú skôr. V Maďarsku to majú školáci lepšie. Prázdniny tam začínajú už od 15. júna.

Najdlhšie prázdniny boli dané na letné mesiace práve z dôvodu neschopnosti mozgu efektívne pracovať v horúčavách. Je ťažko len pomyslieť na to, že prázdniny by neexistovali. Žiaci by po troch rokoch strávených bez oddychu v škole pozerali na svet sklenenými bezduchými očami a učitelia a učiteľky by zaručene po troch rokoch a možno aj skôr, skončili na psychiatrii. Prázdniny sú pre zdravý vývin a vývoj žiakov a mládeže  rovnako dôležité ako samotné učenie. Pre psychohygienu učiteľov ešte dôležitejšie, vtipy o vyčerpaných a nervóznych učiteľkách hovoria za všetko...

Prečítal som si pár článkov o tom, že klíma sa na Slovensku postupne mení na stredomorskú.  Ak je to tak, možno by stálo za to porovnať priemerné teploty v júni pred 100 rokmi a v posledných desiatich rokoch a na základe posunu teplôt nahor, začať rozmýšľať o zmene termínu letných prázdnin, o ich predlžení.

Myslím si, že mnohí rodičia a učitelia by boli radšej, ak by prázdniny školákom začali už 15. júna. Napríklad preto, lebo dovolenky sú v júni lacnejšie. Aj chudobní učitelia by boli radi. Konečne by mohli ísť na dovolenku v termínoch, keď nie sú najvyššie ceny. Milovníci prírody by ocenili kempovanie v júni oveľa viac ako v auguste. Dni sú totiž oveľa dlhšie a noci sú rozhodne oveľa teplejšie ako v druhej polovici augusta. Problém je akurát v tom, že sa vyskytujú búrky oveľa viac ako v auguste.

Ak si niekto myslí, že predlženie prázdnin o dva týždne by prinieslo Slovensku úpadok vo vzdelávaní, tak je na omyle. Stačí si porovnať toľko vychvaľované  Fínsko, kde majú oproti Slovensku dlhšie prázdniny o týždeň aj dva. Letné prázdniny tam začínajú už 4. júna a končia 15. augusta. Možno sú fínski školáci oproti našim na tom lepšie preto, lebo menej sedia v škole.

 

 PS: Ak vás zaujíma aké dlhé majú letné prázdniny v rôznych štátoch EU, kliknite si TU. Plus pripájam ďalšie odkazy.

http://www.skolskyportal.sk/clanky/ake-dlhe-su-prazdniny-u-nas-vo-svete
http://www.sviatky.emka.sk/prazdniny.html
http://www.dbautozug.de/file/3202458/data/staukalender_adac_2013_en.pdf
http://cestovani.idnes.cz/specialni-priloha.aspx?y=igsvet%2Fkdy-ma-ktery-stat-v-evrope-letni-prazdniny.htm

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Dlhy by mal štát odpúšťať budúci rok. Náklady vyčísľujú

Šéf SNS Andrej Danko spomína aj ďalší generálny pardon v Sociálnej poisťovni. Komore exekútorov sa to nepáči.

PODCAST DOBRÉ RÁNO

Dobré ráno: Liek existoval, aj tak ho takmer nechali umrieť

Príbeh, ktorý opisuje slovenské zdravotníctvo.

ŠPORT

Takto Sagana často neuvidíte. Čudoval sa aj Svorada

Trojnásobný majster sveta získal šiesty národný titul skvelým spôsobom.


Už ste čítali?