S nevôľou píšem, že Kotlebovo rozhodnutie má u mňa plus

Autor: Ján Macek | 8.2.2014 o 14:00 | (upravené 9.2.2014 o 11:49) Karma článku: 16,88 | Prečítané:  22229x

Na úvod tohoto blogu podotýkam, že Kotlebu vôbec nemusím, je mi fakt úplne proti srsti. Už vôbec to, že Kotlebu vo svojom blogu zmieňujem, mi zježilo chlpy aj pod pazuchami. V tomto blogu nebudem hodnotiť jeho osobu, ale zamyslím sa nad možnými dopadmi jeho rozhodnutia. A o čom to vlastne rozhodol? Zrušil v BB kraji 5 % finančnú spoluúčasť kraja v eurofondoch pre SŠ, napríklad v operačnom programe Moderné vzdelávanie. Budem kacír. Považujem to za pozitívne a prospešné.

V redakčnom článku Sme som sa dočítal, že Kotleba odmietol spolufinancovať europrojekty, napríklad projekt "Moderné vzdelávanie". Na prvý pohľad sa zdá, že Kotleba uškodil školám. Ja si to nemyslím. Naopak, myslím si, že to školám môže paradoxne pomôcť. Prečo tak kacírsky názor? 

Mám všetko v hlave v poriadku? Veď čo je už na tom pozitívne, že BB krajský úrad zobral sľúbené peniaze a znepríjemnil prácu školám?

Nuž, som toho názoru, že ak škola bude platiť zo svojho, tak je predpoklad, že sa o celú záležitosť začnú oveľa viac zaujímať členovia školskej rady, rodičia. Mimochodom v Radách stredných škôl sedia aj zástupcovia vymenovaní BB krajom. Sú väčšinou štyria. Predseda BB samosprávneho kraja ak chce, tak môže riaditeľom SŠ prostredníctvom zástupcov v Rade školy zakúriť a znepríjemniť im ich riaditeľský život. Stačí, že dá pokyn zástupcom zriaďovateľa, aby neodsúhlasili rôzne europrojekty a robili naprotiveň riaditeľovi príslušnej SŠ. Nuž vtedy budem kričať, že Kotleba nechce školám dobre, zasahuje do ich právomocí a chce ich vrátiť do stredoveku!

V článku sa píše, že niektoré školy sa v reakcii na županove rozhodnutie neprispievať s peňazí župy na eurofondy, rozhodli zaplatiť 5 % spoluúčasť na europrojekte zo svojho. Vraj len tri stredné školy na to nemajú a tie budú zháňať peniaze od sponzorov. Inak...udivilo ma, že na to tie školy peniaze majú.

Kto bude sponzor? Podnikatelia, firmy, rodičia? Ak áno, tak sa začnú setsakramentsky pozerať na to, čo sa ide do školy kupovať, koľko to bude stáť a či to vôbec stojí za to. A tu sme pri ďalšom pozitíve. Prečo? Zástupcovia rodičov (prípadne cez nich firmy a podnikatelia) v Rade školy sa začnú viac zaoberať tým, ako to vlastne v školstve chodí a iste ich bude strašiť možnosť, že by ich ťažko zarobené peniaze mohol niekto rozflákať.

Ono to je totiž tak. Ak nám korupcia a neefektívnosť štátnych orgánov dane rozkráda, tak nás to až tak netrápi, je to pre nás často ďaleká virtuálna záležitosť. Aj minule nám ukradli z emisií cca 75 miliónov a nazlostilo to niekoho tak, aby vyšiel demonštrovať do ulíc? Keď nám ale niekto ukradne peniaze, ktoré sme sami bez hocijakého nátlaku dali v dobrej viere na nejakú investíciu, tak to je už iné. Ľudia sa dokážu pobiť aj pre pár centov...

Ak by napríklad rodičia prispeli v dobrej viere dajme tomu 100 €, tak by boli určite ostražití, ako sa s ich peniazmi nakladá. Možno by prišli na to, že tie europrojekty nie sú tak perfektná vec, veľmi nepomáhajú, možno by zistili, že to nie je žiadne požehnanie, ale veľké riziko. Riziko korupcie, nehospodárneho nakladania s ich peniazmi, podvod, habaďúra, mrhanie vzácnymi zdrojmi, deformácia podnikateľského prostredia, vykŕmovanie oligarchických prasiatok. Možno by prišli na to, že tá pomoc nie je pomoc, ale hádzanie polien pod nohy.

Možno by rodičia začali byť precitlivení na to, že učitelia z ich školy, zapojení napríklad do projektu Moderné vzdelávanie, chodia na neefektívne školenia niekde do tatranských štvorhviezdičkových hotelov s vitálnym svetom, že namiesto toho, aby sa naplno venovali ich deťom, tak vypisujú množstvo rovnakých papierov aspoň 6 x, že technika čo nakúpili do školy bola trojnásobne predražená a pritom si postaršie pani učteľky mýlia tablety s tabletkami.

Možno by nakoniec sponzori-rodičia dospeli k bolestnému zisteniu, že tie europrojekty pre školstvo nie sú až takým požehnaním. No hej, ale čo z toho, keď ich 100 € by už bolo niekde vo vrecku podnikateľa prisatého na eurofondy Ministerstva školstva!

Zistili by, že Ministerstvo školstva nemôže použiť eurofondy na tak potrebnú rekonštrukciu škôl (Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka, alebo iné? myslím áno), nepôjde na platy učiteľov, ale tie stá milónov, áno čítate správne, stovky miliónov € !!!, končia vo vesmíre dôležito sa tváriacich teoretických bludov, teda hlúposti (napríklad len jedna vetička - inovácia obsahu a metód výučby s dôrazom na využívanie digitalizovaného obsahu
), na ktorých sa akurát tak priživujú všelijakí byrokratickí a podnikateľskí cudzopasníci.

Stavím sa s hocikým, že rodičov, ktorí by zasponzorovali  100 €,  by strašne škrelo zistenie, že je ten mechanizmus čerpania ich daní a daní ďalších občanov EU nastavený kompletne zle. Verím tomu, že spoznanie faktu, že len 5 % financií z europrojektov vymyslených Ministerstvom školstva sa dostane priamo do škôl, by ich zrazilo do kolien. Myšlienka "Načo som do toho dal peniaze!" by niektorým znepríjemnila spánok.

Výsledok Kotlebovho rozhodnutia neprispieť 5 % na operačný program "Modernizácia vzdelávania" môže teda byť paradoxne pozitívny pre školy, verejnú kontrolu, spoločnosť a rozvoj demokracie. Ufff! Sám neverím tomu, že som to napísal, veď je mi proti srsti...


Ostáva len dúfať, že pán župan BB kraja sa rozhodne, že školám pomôže inak. Tých 5 %, ktoré pred jeho nástupom sľúbil úrad BB samosprávneho kraja, naozaj minie. Pomôcky nakúpi školám priamo, lacnejšie, adresnejšie a hlavne rozumnejšie. Je to možné?

Nuž zatiaľ je Kotleba extrém. Je vnímaný ako okraj spoločnosti. Terajší establishment vyčkáva čo a ako a nevzrušuje sa. Jedno je ale jasné. Ak nie je pre Kotlebu úrad BB kraja poslednou politickou a mocenskou zastávkou, tak si nemôže dovoliť byť skorumpovaný a nechať sa skorumpovať a bude sa snažiť pozitívne zaujať verejnosť. Nebudú to už tie otrepané národné a ešte národnejšie mantry. Myslím, že ak nie je padnutý na hlavu, tak sa bude snažiť robiť pre spoločnosť užitočné veci. Možno potom postúpi ďalej, politicky zosilnie. Mimochodom, aj keby nič nerobil, tak jeho politickú silu mu pomáha zvyšovať skorumpovaný a zrejme už aj dokonca neschopný slovenský establishment.

Ak sa dostane vysoko, tak potom bude všetko inak (som zježený). Slovenský politický kolotoč sa zadrhne a niektorí z neho, počas čakania na spasiteľa, padnú drasticky a tragicky na zem.

PS: Prikladám článok, kde sa tvrdí jedno - EUROFONDY TREBA ZRUŠIŤ

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Krajčí kúpil nesprávne testy. Nie sú na domáce použitie, ako tvrdil

Vyše polovica z nich nie je ani na výter z nosa, ako tvrdil minister.

KOMENTÁR PETRA SCHUTZA

Hrať sa bude klasika

Matovič musí obetovať Krajčího.


Už ste čítali?