Mobilizácia učiteľov košického kraja

Autor: Ján Macek | 28.10.2013 o 16:00 | (upravené 29.10.2013 o 21:46) Karma článku: 21,00 | Prečítané:  2670x

Tento blog píšem hlavne pre kolegyne a kolegov, ktorých pobúril prípad Ota Žarnaya, ale aj pre tých, ktorým pojmy ako spravodlivosť a čestnosť nie sú cudzie. Oto Žarnay dostal výpoveď preto, lebo poukázal na zbytočné míňanie peňazí daňovníkov. Kontrola skonštatovala, že peniaze na odmenu právnikom sa vyplácali v rozpore s predpismi. Vinník je teda jasný. Je to riaditeľ OA Peter Ivan, šéf odboru školstva pri košickom VÚC Štefan Kandráč, župan KSK Zdenko Trebuľa a poslanci za stranu Smer. Tí všetci sú naďalej vo svojich funkciách, zatiaľ čo Oto Žarnay je nezamestnaný. Blíži sa ale čas, keď to kolegyne a kolegovia a vlastne všetci poctiví ľudia čo poznajú tento prípad, môžeme zmeniť.

Voľby do VÚC sú za dverami. Ak sa zvolia iní ľudia do košického zastupiteľstva VÚC, ak sa zvolí iný predseda VÚC, tak je reálna šanca, že tí čo porušili predpisy budú odvolaní a Oto bude naspäť prijatý do školy. Možno sa vám tento môj názor, kolegyne a kolegovia, zdá naivný a idealistický. Presvedčím vás, že to tak nie je.

Ako iste viete, volieb do VÚC sa vždy zúčastňuje tak okolo 20 % voličov, teda každý piaty. Nízka účasť síce nie je pre občiansku spoločnosť povzbudivá, ale pre nás, učiteľov čo chcú niečo zmeniť, je to príležitosť. Stačí len jedná vec. Stačí ak sa učitelia v čo najväčšom počte zúčastnia volieb a zamiešajú tým pádom miestnym politikom karty.

Predpokladaná nízka účasť voličov vo voľbách do VÚC totiž pre nás znamená, že aj mobilizácia relatívne malého počtu voličov dokáže ovplyvniť zloženie zastupiteľstva a boj o kreslo župana.

Ak sa dokážu učitelia v KE kraji zmobilizovať a nevoliť súčasného župana a bezduché hlasovacie stroje zo strany Smer, tak sa dosiahne pozitívna zmena v kauze Ota Žarnaya. Pochybujete, že bude stačiť dajem tomu 5 000 hlasov učiteľov? Je tu jeden príklad. Vo voľbách predsedov zastupiteľstiev v roku 2005 v štyroch krajoch, stačilo na prechýlenie ručičky váh v prospech jedného kandidáta vždy menej ako štyri tisíc hlasov. Nuž  a čo ak sa takáto situácia zopakuje aj v nadchádzajúcich voľbách do VÚC?

Podľa štatistickej tabuľky UIPŠ je v košickom kraji  9983 učiteľov. Ak by aspoň 50 % z nich ťahalo spolu za jeden povraz, teda volili by veľmi podobne, tak dokážu významne ovplyvniť výsledky volieb.Ak by títo učitelia a učiteľky ešte dokázali presvedčiť svoju rodinu, tak sa nám tu javí významná volebná sila.

Koho teda voliť a nevoliť? Myslím, že pre všetkých ktorí podrobne sledujú kauzu Ota Žarnaya, je jasné koho nevoliť. Pre tých, ktorí to nevedia, uvediem pár mien.

Zdenko Trebuľa.
Hovorí sa, že ryba smrdí od hlavy. Župan Zdenko Trebuľa v súvislosti s prípadom Ota Žarnaya nevyvinul žiaden tlak na svojho podriadeného - šéfa odboru školstva košického VÚC Štefana Kandráča. Aj keď nedávna kontrola poukázala na porušenie predpisov, tak riaditeľ Obchodnej akdémie Peter Ivan a Štefan Kandráč si veselo pískaju ďalej na svojich stoličkách. Župan Zdeno Trebuľa mal tú moc niečo zmeniť, neurobil nič. Ak si chcete utvoriť názor na župana Trebuľu, tak použite google. Možno vám na stránkach vyskočí to isté čo mne. Napríklad to, že ÚPN ho má v záznamoch ako dôverníka ŠTB, že pred rokom 1989 pracoval ako pracovník na mestskom výbore komunistickej strany. Nuž aa osobne takýchto ľudí voliť nikdy nebudem aj keby boli manažérske supernovy. Zdenka Trebuľu nevoľte.

Boris Farkašovský.
Tento poslanec Smeru v košickom VÚC má taktiež zápis v ÚPN ako dôverník ŠTB. Pred revolúciou pracoval ako kádrovák, podnikal a stále podniká (zoznam firiem TU), bol členom SOP, SDĽ, teraz Smeru, pracoval ako prednosta a námestník pod vedením Zdenka Trebuľu., atď., lepšie je o ňom rozpísané tu. Tento pán si nezaslúži aby dostal naše hlasy preto, lebo dal hlasovať v zastupiteľstve VÚC o tom, aby na Obchodnej akadémii nebola vykonaná žiadna kontrola. Pýtate sa prečo bránil vyšetrovaniu? Asi to bude preto, lebo jeho syn je ženatý s dcérou šéfa odboru školstva Štefana Kandráča. Všetci s ktorými som sa o tom rozprával mi povedali, že ide klasické rodinkárstvo povýšené nad verejný záujem.
Boris Farkašovský kandiduje vo volebnom obvode č. 4, Košice IV(volia sa 4 poslanci). Nevoľte ho.

Poslanci za stranu Smer.
Už sme si zvykli, že v Smere panuje prísna hlasovacia disciplína. Ak sa v Smere zavelí, tak všetci zdvihnú ruky hore, nikto z nich sa nepýta prečo, nikto z nich nemá svoj názor, v strane sa presadili veľkopodnikatelia, ktorí so sociálnou spravodlivosťou nemajú nič spoločné. Chcete voliť ľudí, ktorí hlasovali v prípade Ota Žarnaya ako bezduché hlasovacie stroje a ktorí ani nevyjadrili záujem o kauzu nášho nespravodlivo vyhodeného kolegu? Nevoľte ich.

Kolegyne a kolegovia! Hlavne tí z košického kraja.  Ak máte chuť niečo zmeniť, tak neváhajte, prichádza reálna šanca. Mobilizujte sa, presviedčajte jeden druhého, posielajte e-maily každému koho poznáte, diskutujte doma na sociálnych sieťach a potom choďte NEVOLIŤ tých čo som uviedol. Vyberte si niekoho iného, kto je čestný, vypracoval sa poctivo, má svoj názor, kto nezametá veci pod koberček, pre koho je verejná funkcia službou a nie korisťou. Je ťažké takých násjť, ale určite sa takí ešte nájdu. Ak by sa nám podarilo dosiahnuť, aby vymenovaní kandidáti neboli zvolení, tak by to bola satisfakcia pre nás všetkých, ktorým nie je spravodlivosť ukradnutá. Nebuďte ľahostajní a apatickí! 9. novembra máme šancu.

PS. Odkaz na "event", teda udalosť na facebooku - https://www.facebook.com/events/1409855852579860/

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Pocit úžasu s vami ostane aj na Zemi

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

DOMOV

Najhoršiu zmrzlinu toto leto našli v Ružomberku

Takmer v tretine zistili hygienici nedostatky.


Už ste čítali?