O zriaďovateľoch škôl, ktorí to teda pekne doriadili...

Autor: Ján Macek | 15.9.2013 o 21:21 | (upravené 23.9.2013 o 17:54) Karma článku: 14,61 | Prečítané:  1909x

Myslíte si, že je pre spoločnosť prospešné, ak školy riadia a kontrolujú zriaďovatelia, teda obce? Myslíte si, že do čela obcí sú zvolení výhradne ľudia, ktorí majú blahodarný vplyv na školstvo ako také?  Ak áno, tak sa zrejme nezhodneme, ale budem rád, ak budete čítať ďalej. Osobne pokladám existenciu zriaďovateľov za zlý nesystémový prvok v školstve. Myslím si, že zákon č.596/2003 Z.z. a teda priradenie škôl pod správu obcí bola hlúposť, ktorá školám a ich úrovni  viac poškodila ako prospela. Uvediem na podporu svojho názoru aj pár aktuálnych káuz, ktoré sa prevažne týkajú výberu a vymenovaní riaditeľov škôl.

Prípad č. 1 - ZŠ v Svinej pri Prešove

V júni tohto roku skončilo funkčné obdobie riaditeľovi školy v ZŠ Svinia.  Je zaužívanou praxou, že zriaďovateľ vypíše ešte pred skončením funkčného obdobia konkurz na miesto riaditeľa. Pani starostka Mária Nawratová  to ale doteraz (15. September 2013) neurobila. Škola je teda bez riaditeľa a starostka zatiaľ poverila vedením zástupkyňu školy. Pani starostka neporušila v tomto zákon (552/2003 bod 9 hovorí - „voľné miesto vedúceho zamestnanca možno obsadiť bez výberového konania len do vymenovania po úspešnom vykonaní výberového konania podľa tohto zákona, a to najdlhšie na šesť mesiacov"), ale zároveň škole poškodila. Vynára sa teda otázka, prečo pani starostka nekoná, ak môže? Má na to nejaké objektívne dôvody? Nedozvedel som sa o žiadnych. Problém s najväčšou pravdepodobnosťou bude subjektívny, ukrytý niekde v hlave pani starostky. Môžeme len špekulovať.  Možno má pani Nawratová nejaké zlé skúsenosti so školou, kde predtým pracovala ako upratovačka. Možno má nejaké komplexy, možno sa opojila mocou úradu. Možností je veľa, ale jedna vec je jasná - jej zámerné nekonanie je pre školu škodlivé.

Pani starostka čelí momentálne petícii, ktorá žiada jej odvolanie. Na objasnenie problematiky uvediem, že v obci sú dva protichodné tábory voličov (Rómovia a Slováci). Panuje tam zlá atmosféra a to od roku 2010, kedy voľby vyhrala pani Nawratová. Zrejme kvôli priebehu volieb bola podaná sťažnosť na Ústavný súd a ten  v roku 2011 rozhodol o nelegálnosti komunálnych volieb konaných v roku 2010 vo Svinej. Voľby sa v roku 2011 zopakovali. Opäť vyhrala pani Nawratová. Zrejme zavážilo, že ju podporilo 100 % voličov z rómskej osady pri Svinej.

Bohužiaľ dlhodobo nahromadené problémy v obci sa začínajú prenášať aj do života základnej školy. Aby ste si urobili obraz o pomeroch v škole, uvádzam tu pár viet, ktoré mi napísal kolega zo ZŠ Svinia.

„Tú petíciu za odvolanie starostky už podpísalo dostatok ľudí, ale neviem či ju odvolajú ... A husto tam je poriadne, bohužiaľ aj u nás na škole, keďže starostka hucká cigánov aj proti učiteľom. Tak denno denne počúvame vyhrážky typu, že dostaneme výpoveď a že ich bijeme a zavolajú políciu a pod. Príde Ti zbité cigánča do školy (trepať sa medzi sebou je ich hlavná zábava v osade) a povie Ti, že nahlási, že si ho zbil Ty ... už aj také sme mali prípady. Čo po minulé roky toho toľko z ďaleka nebolo, ale toto čo sa deje za tieto dva septembrové týždne je katastrofa."

Prípad č. 2 v Branči pri Nitre


Učitelia zo ZŠ Branči podali podnet na Inšpektorát práce z dôvodu nezákonných praktík riaditeľky školy. Inšpektori prišli, zistili daný stav a skonštatovali vo svojej správe, že pani riaditeľka Mlyneková naozaj porušila zákony a predpisy. Zriadila si byt v škole, náklady na používanie bytu sa platili z verejných peňazí, počas vyučovania žiaci robili to, čo mal robiť školník (syn riaditeľky), dávala mu neštandardne vysoké  odmeny bez zdôvodnenia, neviedla evidenciu pracovného času ani manžela a ani syna, v škole bola veľká fluktuácia učiteľov etc.. Myslíte si, že zriaďovateľ okamžite konal a pani riaditeľku odvolal? Nuž, pán starosta neurobil nič, naopak, snažil sa celú záležitosť zamiesť pod koberec. Našťastie Rada školy zahlasovala za odvolanie riaditeľky a starosta sa musí vyjadriť do 30 dní. Odvolá ju?

Prípad č.3 v Šarišských Michaľanoch


Základná škola v Šarišských Michaľanoch pri Prešove je svetoznáma. Veď o nej dokonca písali aj NYT. Čo už ale nepísali je to, že momentálne má dvoch riaditeľov.  Starosta obce odvolal v marci 2012 riaditeľku Máriu Cvancigerovú, vypísal konkurz a vymenoval nového riaditeľa. Pani Cvancigerová  sa ale kvôli odvolaniu obrátila na súd a vyhrala ho. Ministerstvo školstva vyhlásilo - „"Ak súd rozhodol o pochybení zriaďovateľa, musí sa vrátiť pôvodný riaditeľ voči ktorému bolo pochybené,". Dôsledok nezákonného odvolania bude aj ten, že obec bude musieť zaplatiť pani Cvancigerovej ušlú mzdu za 9 mesiacov. Škola má aj naďalej dvoch riaditeľov, pretože starosta Michalian čaká na právnu analýzu. Neviem načo. Súd už rozhodol. 

Prípad č. 4 v Poprade - Matejovciach


Primátor Popradu Anton Danko nevymenoval víťaza výberového konania na miesto riaditeľa ZŠ na Kopernikovej ulici v Poprade - Matejovciach pani Máriu Dzudíkovú a miesto nej vymenoval za riaditeľa Petra Husára. Pán Husár dostal od členov Rady školy dva hlasy a pani Dzudíková osem hlasov. Pán primátor Danko nielenže ignoroval výber, ale porušil zákon. To netvrdím ja, ale ministerstvo školstva, ktoré k tejto kauze uviedlo - „Ak nemal zriaďovateľ na nevymenovanie kandidáta jeden z hore uvedených dôvodov, nevymenovaním uchádzača na riaditeľa školy, ktorý sa vo výberovom konaní umiestnil na prvom mieste, došlo takýmto konaním zriaďovateľa  k porušeniu zákona" .

Toto je pár príkladov očividných pochybení a porušení zákonov. Myslíte si, že je dobré, ak školy riadia zriaďovatelia? Myslíte si, že je dobré ak sa z dôvodu existencie zriaďovateľov od roku 2003 zmnožili byrokratické a finančné toky smerom od škôl a k školám?  Myslíte si, že je v poriadku, ak v niektorých obciach sedia na stoličke starostovia, ktorí nemajú ani maturitu, dokonca sa nájde pár takých, čo nemajú ukončenú základnú školu a títo výrazne zasahujú do chodu škôl a riadia povinne vysokoškolsky vzdelaných riaditeľov? Je to rozumné? Nemá existencia zriaďovateľov priamy vplyv na úpadok nášho školstva?

Na Slovensku mám niekedy intenzívny pocit, že by sme potrebovali reinkarnáciu Márie Terézie.

PS: V diskusii pod článkom som sa dočítal, že pani Nawratová, starostka Svinii, má maturitu. Text som teda opravil. Pani starostke sa tým ospravedňujem, za chybné údaje, ktoré som napísal.

Zároveň ju prosím, aby odpovedala na tieto otázky:
Je pravda pani Nawratová, že ste bývalého riaditeľa zavolali "na koberček" a žiadali ste ho, aby prinútil učiteľov aby jej zdravili?
Je pravda pani Nawratová, že vám riaditeľ nevyhovel a vy ste mu preto krátili osobné, či odmeny?
Je pravda, že kvôli tomuto nátlaku spísali učitelia petíciu na podporu bývalého riaditeľa?
Je pravda, že ste dokonca zakázali bývalému riaditeľovi CVČ rozprávať sa s učiteľmi?
Aké racionálne dôvody vás vedú k tomu, že nechcete vypísať výberové konanie na riaditeľa školy?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Pocit úžasu s vami ostane aj na Zemi

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

DOMOV

Najhoršiu zmrzlinu toto leto našli v Ružomberku

Takmer v tretine zistili hygienici nedostatky.


Už ste čítali?