Ako sa odvíja príbeh "Bielej vrany v školstve"?

Autor: Ján Macek | 25.6.2013 o 8:30 | (upravené 25.6.2013 o 20:31) Karma článku: 21,12 | Prečítané:  4642x

Ako pokračuje kauza "bielej vrany v školstve", teda čo sa deje na OA Polárna v Košiciach v súvislosti s vyhodením Ota Žarnaya a podozrenia z tunelovania?  Ak neviete o čo ide, tak vám to objasní môj predchádzajúci blog, alebo blog Petra Farárika, lepšie tak vniknete do problematiky. Tak teda čo sa od začiatku júna udialo?

Pána Žarnaya sa na škole priamo zastal len jeden kolega, pán Milan Matejovský. Nikto iný z jeho kolegov tak už neurobil. Pán Matejovský dostal taktiež výpoveď. Oficiálny dôvod je taktiež nadbytočnosť. Pán Matejovský má rok pred dôchodkom a ak sa už nikde nezamestná, čo je v jeho veku pravdepodobné, tak sa to môže prejaviť na výške jeho dôchodku. Riaditeľ OA Polárna 1 Peter Ivan by v tejto súvislosti mal vysvetliť, prečo neprepustil učiteľku, ktorá má rovnakú aprobáciu ako pán Matejovský, ale už dlhší čas poberá dôchodok.

Riaditeľ Obchodnej akadémie na Polárnej ulici v Košiciach Peter Ivan zvolal 14.6.2013 krátku poradu, na ktorej chcel od učiteľov a učiteliek, aby sa podpísali pod vyhlásenie, ktoré by dementovalo informácie čo odozneli v médiách, aby sa podpísali kvôli záchrane školy a podobne. Učitelia sa nepodpísali. Zástupkyňa školy chodila po triedach a robila "osvetu" študentom v zmysle "aký je riaditeľ čestný človek, že nič čo je v médiách nie je pravda, že im a škole chce len a len dobre".

Riaditeľ OA Polárna Peter Ivan týždeň po medializovaní prípadu pána Žarnaya pochopil, že musí vyhadzov nepohodlných učiteľov nejako zakamuflovať. Vydal vyhlásenie pre TASR, kde tvrdí, že prepustenie pána Žarnaya a pána Matejovského vôbec nesúvisí s odhalením podivného platenia externých právnych služieb. Odrazu sa dôvodom prepustenia stalo - kopírujem z tlačovej správy:

"Žarnay podľa riaditeľa opakovane porušoval pracovnú disciplínu, na čo bol upozorňovaný už v rokoch 2011 a 2012, respektíve od roku 2000. Dôvodom na prepustenie bola podľa riaditeľa aj nespokojnosť s jeho pracovnými výsledkami."

Trošku sa tu pozastavím. Ak pán riaditeľ nebol spokojný s pracovnými výsledkami pána Žarnaya, tak bývalí študenti naopak spokojní boli. Na fórach som si prečítal veľmi pozitívne ohlasy o učiteľskej práci pána Žarnaya. Aj keď dobre viem, že to nemusí vyznieť objektívne a dá sa to napadnúť, tak tu kopírujem jednu reakciu jeho bývalého študenta.

Príspevok do diskusie pod blogom k tejto téme od Petra Farárika:

"Rozhodne môžem potvrdiť, že Oto Žarnay ako môj učiteľ slovenčiny (maturitný ročník 2005) bol skutočne učiteľ, ktorý so školou žil a na hodinách Literatúry nás dokázal pekne "prevetrať". Bol prísny a mal vysoké nároky na študentov. O jeho kvalitách by hádam hovorili naše zošity, kde sme mali k dielam často detailne až 2-3 stranové (A4) obsahy k dielam, ku ktorým som videl u kamarátov z iných škôl/tried obsah ledva na pol strany. Je smutné, že človek čo svoju prácu mal rád a vedel ju robiť naozaj kvalitne, dopadne takto tradične slovensky."

V diskusii si pod blogom Petra Farárika môžete od bývalých študentov pána Žaranya prečítať aj ďalšie pozitívne hodnotenia k pedagogickej práci pána kolegu Ota Žarnaya.

Ako som už napísal, za pána Žarnaya sa v škole priamo nepostavil okrem pána Matejovského nikto. Ani jeho kolegovia, ani rodičia, ani študenti. Kolegovia sa určite boja, študenti zrejme nechápu, prípadne sa boja, alebo im je to jedno a rodičom je to zrejme úplne jedno. Drvivú väčšinu rodičov dnes totiž ani tak nezaujíma, akí učitelia učia ich deti, ale či ich deti bez komplikácií zmaturujú. 

Za pána Žarnaya sa postavili učitelia a učiteľky na Slovensku a začali zbierať podpisy na jeho podporu. Môžete sa podpísať aj vy a to tu - http://www.changenet.sk/?section=kampane&x=727422.

Aj keď si myslím, že to stačiť nebude, tak som sa bez váhania podpísal. Prečo stačiť nebude? Pochybujem, že tento príbeh osloví tisíce ľudí, každý má svoje vlastné problémy a petíciám neverí. Petície dnes máločo vyriešia, kompetentní ich zoberú na vedomie a tým to pre nich končí. Čo sa týka odstránenia rôznych kamarátšaftov, či tlakov na školy, tak si myslím, že lepšie by bolo, ak by zriaďovatelia neexistovali a školu by kontrolovala predovšetkým Rada školy zložená z 50 % rodičov a 50 % učiteľov, prípadne trošku iný pomer. Ale to by sa muselo meniť veľa zákonov a nie je tu k tomu žiadna politická vôľa. Politické strany by nemali po voľbách kam umiestňovať svojich funkcionárov, členov, kamarátov, či kumpánov.

Pán Žarnay dal podnet aj na finančnú kontrolu OA Polárna 1. 24.6.2013, sa konalo zasadnutie košickej samosprávy, kde hlavný kontrolór KSK JUDr. V.Farkaš predložil svoj návrh na finančnú kontrolu na OA Polárna 1. Poslanci za Smer, ktorých je väčšina, jeho návrh nepodporili. Je to precedens, pretože sa ešte nestalo, aby poslanci za KSK nedali súhlas
k vykonaniu finančnej kontroly havnému kontrolórovi .

Ešte perlička na záver, ktorá ilustruje mentálnu a charakterovú výbavu riaditeľa OA Polárna.

Pánovi kolegovi Žarnayovi najviac pomáhal a pomáha pán kolega Vladimír Crmoman, ktorý učí v Bratislave. Včera 24.6.2013 telefonoval riaditeľ OA Polárna Peter Ivan do školy, kde učí pán Crmoman. Zavolal priamo pani riaditeľke a v mene pána Kandráča (vedúci školského úradu v KE KSK) na ňu apeloval, aby s pánom Crmomanom niečo urobila, plus sa zmienil o nejakom trestnom oznámení. Keďže sa obávam, že budem vulgárny, tak sa neodvážim ďalej tento telefonát komentovať. Bodka.

PS: Ešte pridávam video zo správ TV Markíza   https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=A1rSOkgsb38


Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Pocit úžasu s vami ostane aj na Zemi

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

DOMOV

Najhoršiu zmrzlinu toto leto našli v Ružomberku

Takmer v tretine zistili hygienici nedostatky.


Už ste čítali?