Šašovia so žltými stužkami

Autor: Ján Macek | 28.4.2013 o 17:18 | (upravené 28.4.2013 o 18:13) Karma článku: 15,44 | Prečítané:  1711x

Zima je fuč a s medveďmi sa zobudili aj naši odborárski funkcionári z OZPSaV. Po pol roku nečinnosti sa ťarbavo prebúdzajú a prekvapujú okolie svojím "akčným" tlakom na vládu. Spánok mali tuhý. V REM fáze sa im určite snívalo, že slovenská vláda dá prednosť školstvu pred vyciciavačmi, oligarchami a tunelármi a zaviaže sa ku postupnému zvyšovaniu financií do školstva o 200 miliónov eur ročne, až na 6 % z HDP, priemer krajín OECD. Krásny sen. Závidím im.

Prechod zo zimy do leta bol tohto roku veľmi rýchly. Zobudivší sa funkcionári OZPSaV zrejme nedostali čas na príjemné jarné prebúdzanie sa, ale skočili rovno do víru horúceho leta. Pri prebúdzaní funkcionári najprv mrmlali niečo o spokojnosti so Správou o stave školstva, potom o znepokojení a nakoniec, zrejme s ešte nie celkom rozlepenými očami, sa rozhodli, pre svoj vyparujúci éterický sen aj niečo urobiť.

Rozhodli sa, že v deň rokovania výboru NR SR pre vzdelávanie, zorganizujú pred NR SR podporné zhromaždenie na realizáciu svojho sna. Niektorí moji kolegovia si mysleli, že to bude protestné zhromaždenie. Nie nebude. Odborárski funkcionári ich svojou zvláštnou kreativitou opäť zmiatli. Nuž čo. Možno nám do slovníka slovenského jazyka pribudne nové slovo. Jazykovedci si určite potrápia hlavičky a možno navrhnú nové slovné spojenie - "Odborársky podporest". Zrejme to bude na dlhú dobu jediný hmatateľný efekt podporného zhromaždenia učiteliek a učiteľov pred NR SR.

Odborársky podporest nie jedinou aktivitou OZPSaV. Zaspaté, zrejme ešte kofeínom nepoškvrnené mozgy priviedli odborárskych bossov na myšlienku, že tie učiteľky čo nepôjdu po kričaní a pískaní pred NR navštíviť IKEU, budú mať v deň podporestu pripnuté žlté stužky. A to je, myslím si, už skutočne nonsens, ktorý je veľmi charakteristický pre REM fázu spánku.

Rada OZPSaV má už dlhodobo problém s vymyslením nejakého efektívneho plánu, ktorého realizácia by viedla k zlepšeniu sociálneho postavenia učiteľov. Keď vymyslia nejakú akciu, tak človek nevie, či s vládou kolaborujú, či hrajú divadlo, sú účastníkmi podivuhodnej konšpirácie, alebo či to myslia vážne. Problémy s vymyslením efektívneho postupu zrejme vyvierajú z neschopnosti mentálne sa odpútať od dedičstva ROH. Mám pocit, že im nedochádza ako veľmi sú vláde ukradnutí a že vláde je očividne bližšia partia oligarchických vyciciavačov našich daní, ako chudobná učiteľská obec. A nedochádza im, že je potrebné naozaj pritvrdiť.

Do toho zapadá aj najnovší nápad funkcionárov. Demotivovaní a apatickí pedagógovia si majú na znak podpory podporného zhromaždenia pripnúť žltú stužku. Žltá stužka bude signálom vláde, aby nedala kamarátom a zvýšila tok financií do školstva. No dobre. Ale nosenie stužiek, protestné zhromaždenie a dokonca neobmedzený trojdňový štrajk máme predsa dávno za sebou! A čo sa zmenilo? Myslia to s tými stužkami skutočne vážne? Nezasvätený človek by povedal, že ide o recesiu.

Možno je za tým aj niečo iné. Nuž, núka sa mi myšlienka, že Rada OZPSaV potrebuje po dlhom spánku vykázať nejakú činnosť. Po zbabranom štrajku sa snažia zrekonštruovať si zdevastovanú legitimitu svojej dobre zaplatenej existencie. Učiteľky a učitelia si pripnú žlté stužky a demonštratívne tak vyjadria podporu požiadavkám OZPSaV.

Mimochodom, bude to znieť čudne, ale požiadavky OZPSaV podporujem aj ja. Ale nie takouto bezzubou komediálnou formou! Nemyslím si, že si túto podpornú akciu vôbec vláda a kolesíkovia v parlamente všimnú. Mne sa vidí, že tu sa už nejedná len o vybojovanie peňazí pre zanedbané školstvo a samozrejme vyššie platy pre učiteľov, ale aj o udržanie si lukratívnych odborárskych stoličiek.

Pravdepodobne sa na mňa budú niektoré moje kolegyne a niektorí moji kolegovia, za to čo píšem, hnevať. Je mi totiž jasné, že nie som vo vhodnej pozícii, ktorá by bola cítiť objektivitou. Cítim, že to nie je odo mňa kóšer. Som totiž členom iného odborového zväzu učiteľov, Nových školských odborov, ktoré presadzujú aktívnejší a agresívnejší tlak na vládu.

Ale aj tak! Prepáčte, ale už som to nemohol vydržať! 

Kolegyne a kolegovia! Myslíte si, že si stačí v tejto školstvu neprajúcej dobe, keď je školstvo na okraji záujmu vlády (aj predchádzajúcich), zapnúť  žltú stužku a že to pomôže? Nehnevajte sa, ale po najväčšej demonštrácii pracovníkov v školstve a najväčšom a zároveň zbabranom štrajku v dejinách SR, toto môže urobiť len osoba s IQ hojdacieho koníka.

Dôsledky predvádzania sa so žltou stužkou? Jedným z nich bude zrejme len rozveselenie verejnej mienky o učiteľkách a učiteľoch. Ďalším bude možno to, že rodičia žiakov a celá verejnosť začnú rozmýšľať o tom, či ich deti náhodou neučia prinajlepšom rojkovia, prinajhoršom šašovia. A možno to bude mať pozitívny efekt, pretože rodičia si povedia, že šikovní ľudia kvôli nízkym platom zo školstva dávno zutekali a tento nepriaznivý stav v školstve už naďalej nemožno tolerovať. 

Pripnúť si žltú stužku a dúfať v osvietenie vlády, ktorá za posledný polrok niekoľkokrát učiteľov oklamala, to môže, prepáčte mi ešte raz, skutočne len šašo! Ak 7.5.2013 uvidím veľa žltých stužiek, tak asi upadnem do hlbokej depresie.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Pocit úžasu s vami ostane aj na Zemi

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

DOMOV

Najhoršiu zmrzlinu toto leto našli v Ružomberku

Takmer v tretine zistili hygienici nedostatky.


Už ste čítali?