reklama

Pán starosta vymenoval

Pán starosta sa rozhodol, že vymenuje nového riaditeľa školy vo svojej dedine. Rozhodol sa odvolať starého riaditeľa a dosadiť zaň svojho kamaráta Pištu Hufnágela, s ktorým sedel v lavici v učňovke. Doterajší riaditeľ mu už liezol na mozog. Stále ho otravoval s informáciami, že to a tamto sa nedá, lebo platí nejaký zákon, či nejaká smernica ministerstva školstva. Minule odmietol vyhodiť jednu učiteľku a na miesto nej prijať jeho sesternicu. Nechcel podpísať objednávku pre firmu jeho kamaráta a dokonca mal tú drzosť pred poslancami vyhlásiť, že je predražená.  Nuž, pánovi riaditeľovi sa toho nazberalo dosť. Je načase, aby odišiel!

Písmo: A- | A+
Diskusia  (16)

Toto je samozrejme len hypotéza, ako to môže vyzerať, ak sa zmení zákon o voľbe riaditeľov škôl a na mieste zriaďovateľa bude sedieť nejaký zákerný a hlúpy truhlík. Samozrejme existujú aj morálne a etickí vyspelí starostovia, ale paragrafu je to úplne jedno. Ak je zákon nedokonalý a zlý, tak ho využijú práve tí zlí skazení ľudia. Slušných ľudí totiž ani nenapadne niečo zneužiť a využiť. Nakoniec zákony boli stvorené práve kvôli tomu, aby skazení a zlí ľudia mali čo najmenej možností škodiť slušným a poctivým ľuďom.

Na svetlo slovenského sveta sa dostal útržok zo "Správy o stave školstva a systémových krokoch na podporu ďalšieho rozvoja tejto oblasti", ktorú má koncom marca odovzdať minister školstva parlamentu. STV vo svojom spravodajstve uviedla, že jedným z navrhovaných tzv. systémových krokov má byť aj to, že riaditeľov ZŠ a SŠ už nebudú voliť Rady škôl, ale priamo si ich zvolí a vymenuje zriaďovateľ.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Tento návrh ohodnotilo veľa mojich kolegov, ako návrat k totalitným komunistickým praktikám. Vykročenie k totalite to určite je, aj keď oproti komunistom je tu niekoľko rozdielov.

Ideológia.
Komunisti mali svoju ideológiu, ktorej muselo byť podriadené všetko. Vieme dobre, že potláčali iné názory na spôsob rozvíjania vzdelania a hlavne spôsob myslenia. Dedičstvo tohto spôsobu myslenia si mnohí z nás odnesú do hrobu. V ich ideológii ale boli aj vety o rozvíjani vzdelania a školstva. Je to paradox, ale čo sa týka materiálneho zabezpečenia, tak sa o školstvo starali oveľa lepšie ako dnešní demokrati. Kto neverí, nech si pozrie koľko percent z HDP išlo do školstva za komančov a koľko dnes.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Kým komunistom išlo predovšetkým o šírenie ich ideológie, tu o žiadnu ideológiu nepôjde. Ak náhodou áno, tak len pred voľbami a nepôjde o ideológiu, ale o volebnú kampaň. Určite sa nájde pár regionálnych politikov, ktorí si budú myslieť, že ak urobia kampaň aj v škole, tak dostanú vo voľbách o 50 hlasov viac. Možno dajú pokyn svojmu riaditeľovi - poskokovi, aby dal na vchod školy jeho plagát, možno dajú poskokovi pokyn, aby učiteľky na rodičovskom združení spievali na neho chválospevy. Dúfajme, že je to len moja bujná fantázia.

Ekonomika, teda hospodárenie školy.
Kým komunisti sa snažili školstvo materiálne zabezpečiť, niektorí (mnohí?) naši nekontrolovateľní "demokrati" sú schopní ukradnúť zo školy žiakom aj desiatu a papuče. Ak nebodaj budú starostovia, primátori a šéfovia VÚC môcť dosadzovať do funkcií riaditeľov škôl, potom naše zúbožené školy budú vystavené parazitom v samospráve úplne napospas. Tým zlým už nebude stačiť tunelovať miestne rozpočty obcí, ale vrhnú sa aj na to posledné sústo čo ostalo, na školy. Je úplne možné, že riaditeľom školy sa stane človek, ktorý bude poslušne podpisovať a objednávať podľa priania starostu či primátora, nebude sa už ani teoreticky miešať napríklad do čerpania eurofondov, potreby nejakého investičného zámeru, či neskutočne predraženej opravy. Riaditeľ školy už bude len taký šašo, ktorý podpíše všetko čo mu pod nos podstrčí zriaďovateľ. Kým bude z čoho kradnúť, tak nepochybujme o tom, že to tak aj bude. Kontrolné a represívne mechanizmy v našej spoločnosti totiž nefungujú tak, ako by správne mali. Hlavným dôvodom je zrejme holubičia povaha, respektíve pasivita obyvateľov Slovenska, ktorí nechápu, že majú silu aj mimo volieb. Občan u nás nie je Občan, je to len taká hibernujúca, sem tam k voľbám chodiaca zombie, ktorá sa zmôže jedine na starostlivosť o svoju rodinu a na veci verejné kašle.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Školská politika v mestách a obciach.
Kým komunistickou školskou politikou bolo pchať ideológiu všade, napríklad aj do ornitologického krúžku, tak dnešní "demokrati" žijú v ilúzii, že bez nich školy fungovať nebudú. 
Mnohí naši starostovia, primátori a predsedovia si myslia, že oni určujú stratégiu vzdelávania. Rovno na kameru to povedal napríklad šéf VÚC žilinského kraja Juraj Blanár. Vraj má zodpovednosť za vzdelávanie a tvorí stratégiu vzdelávania. Čudné. Asi netuší, že tu od toho máme predovšetkým ministerstvo školstva.
Ďalší expert zo ZMOSU Jozef Dvonč zas na kameru povedal, že sa dosť ťažko robí školská politika, ak mu Rada školy vymenuje riaditeľa. Preložil som si to takto: "Chcem mať za riaditeľa poskoka, ktorý vykoná čokoľvek zavelím a nebude sa mi do ničoho miešať".

Legitimita.
Rozmýšľam, či má vôbec predseda nejakého VÚC morálne a tým pádom aj legitímne právo rozhodovať o vymenovaní riaditeľa strednej školy, ak sa volieb do VÚC pravidelne zúčastňuje len okolo 20 % voličov. Veď len jeden z piatich rodičov bol voliť! A mnohí títo voliči ani nedali hlas predsedovi VÚC. Koľko percent občanov vlastne rozhodlo o tom, že pán ten a ten bude predsedom VÚC? 8% zo 100%? Samozrejme chyba je v tých, ktorí nechodia voliť...
Ale aj tak. Čo na to všetci tí občania, ktorí na tieto voľby pravidelne kašlú? Čo je podľa nich demokratickejší orgán? Rada školy, alebo zastupiteľstvo a predseda VÚC? Nie je v tomto prípade Rada školy reprezentatívnejší demokratický orgán? Ja som presvedčený o tom, že je to jednoznačne Rada školy. Ak ZMOS navrhne v parlamente zmenu zákona o voľbách a vymenovaní riaditeľov škôl a ak im to kolesíkovia odhlasujú, tak Rada školy už bude len obyčajná skupina pajácov. 

Verím tomu, že v tejto súvislosti bude logicky nasledovať ďalší krok. Schváli sa to, že riaditeľom školy sa bude môcť stať len človek s manažérskymi zručnosťami, to znamená napríklad blízky príbuzný, kamarát, sused etc.. starostu, alebo primátora. Verím tomu, že onedlho ZMOS navrhne, aby zo zákona bola vypustená podmienka pre kandidáta na riaditeľa školy - 1. kvalifikačná skúška, pedagogická prax a samozrejme vysokoškolské vzdelanie.

Je veľmi užitočné a progresívne, ak sa občania starajú o veci verejné. Je pre nich samotných užitočné, ak sa snažia bojovať a presadiť to, aby všetky pravidlá a zákony platili naozaj pre každého, aby boli v prospech spločenstvu občanov. Ak budú bojazliví a pasívni, tak naši "demokrati" po čase uprednostnia vo svojich skutkoch len jednu časť slova "demokracia". Démos to určite nebude.

Zdieľam názor mnohých mojich kolegýň a kolegov. Ak ZMOS v parlamente navrhne zmenu zákona o voľbách a vymenovaní riaditeľov škôl a ak návrh zákona bude schválený, tak to bude smelý krok smerom k totalite na školách. Tešme sa!

Ján Macek

Ján Macek

Bloger 
  • Počet článkov:  118
  •  | 
  • Páči sa:  12x

Je lepšie plávať mimo hlavného prúdu. Zoznam autorových rubrík:  Ukrajinská krízaSúkromnéŠkolstvo

Prémioví blogeri

Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu