Sekundárne dôsledky investícii do futbalových štadiónov

Autor: Ján Macek | 2.3.2013 o 12:55 | (upravené 2.3.2013 o 13:24) Karma článku: 19,90 | Prečítané:  7044x

Ak chce mať Slovensko kvalitný futbal a kvalitných vynikajúcich futbalistov, tak stačí postaviť veľký národný futbalový štadión za cca 50 miliónov eur  a vraziť do rekonštrukcie futbalových štadiónov po celom Slovensku 45 miliónov eur. Pán premiér Fico, Čaplovič, či Galis to s nami myslia dobre. Moji žiaci o tom už počuli a nemôžu sa dočkať, kedy v TV uvidia nejaký zápas na vynovenom futbalovom štadióne.

Stačí nám pár štadiónov a verte tomu, že do 10 rokov budeme majstri Európy a na majstrovstvách sveta skončíme prinajhoršom tretí! Som skalopevne presvedčený o tom, že ak školopovinné deti uvidia v TV krásu nových štadiónov, tak si určite budú chcieť zahrať futbal. Je úplne jasné, že ak v televízii pobeží priamy prenos z Národného futbalového štadióna, tak na druhý deň si deti nesadnú k facebooku, či počítačovej strieľačko-hopsačke, ale rozhodnú sa zahrať si futbal na miestnom školskom ihrisku.

Uuups!!! Je tu jeden malý problém. Pre deti bude zo začiatku ťažké nájsť školské ihrisko. Nevadí, pri hľadaní sa im zlepšia orientačné schopnosti! Ak konečne nejaké školské ihrisko nájdu, tak sa pustia do futbalového zápasu a určite si zorganizujú pouličnú ligu. Tým pádom sa im zlepšia aj organizačné schopnosti, teda po učiteľsky povedané - organizačné kompetencie! Niektoré deti budú mať na školských ihriskách problém s nájdením futbalových bránok, prípadne sa budú potkýnať o kvalitne odrastenú burinu, či budú musieť odpratať nejakú vysypanú suť z rozpadnutej blízkej stavby, alebo vyťať nejaký krík, či malý strom. Ale to vôbec nevadí! Naopak! Deti konečne trošku pričuchnú k ozajstnej práci a po tom predsa túžime! Napokon, po nájdení a základnej úprave hracej plochy začnú nadšene hrať futbal. Pohyb po ihrisku zarastenom burinou bude síce ťažší ako na anglickom trávniku, ale to nevadí, zlepší sa im kondička a upevní vlastenecké cítenie. Totiž ono je to tak, že žiak s upevneným vlasteneckým cítením dá určite prednosť slovenskej burine pred anglickým trávnikom! A tí, čo budú chcieť vidieť anglický trávnik, tak nech si idú do tej Veľkej Británie, či čo to je! Žiaci s vlasteneckými kompetenciami si domáci trávnik náležite vychutnajú! Pri nadšenom behaní za guľatým čudom si sem tam možno aj rozrežú nohu o črepiny z fľaše, ktorú tam zahodil pred rokom nadšený opitý futbalový fanúšik, ale to nevadí, deti sa naučia obviazať si ranu, prípadne si mobilom zavolať sanitku. Zlepšia sa im teda aj privolávacie kompetencie. Ľahko na cvičisku, ťažko na bojisku!

Viem si predstaviť, že po čase začnú na zápasy pouličnej ligy žiakov chodiť vo väčšom množstve pouliční fanúšikovia a potom každý týždeň bude na školskom ihrisku menšia spoločenská udalosť. Nadšení futbaloví oteckovia si dajú pozor na pusu a nebudú vykrikovať oplzlé nadávky, prípadne vytrhávať plastové sedáky na malej školskej tribúne, či hádzať dymovnice na ihrisko a už vôbec nie biť sa s náhodne okoloidúcimi ťažkoodencami. Tieto sprievodné javy najvyššej futbalovej ligy na školské ihriská predsa nepatria! V dôsledku investície do Národného futbalového štadiónu a iných štadiónov dôjde teda časom aj ku skultúrneniu mladších bujarých futbalových fanúšikov.Radosť z toho iste budú mať moji kolegovia slovenčinári a možno časom aj učitelia hudobnej a výtvarnej výchovy.

Možno pár zadudraných chudobných učiteliek a učiteľov bude vnímať investíciu do futbalových štadiónov negatívne, ale to sú určite len výnimky, ktoré v živote nešportovali. Väčšina učiteliek a učiteľov bude s nadšením sledovať, ako pod vplyvom krásy nových futbalových štadiónov, sa ich žiaci pustia do obnovy školských ihrísk. Ja osobne verím tomu, že do roka na mojej veľkej škole, kde máme viac ako tisíc žiakov, si žiaci nájdu ihrisko, postavia futbalové bránky a časom aj malú tribúnu, pod ktorou bude posilňovňa, či sprchy.

Samozrejme nájdu sa medzi učiteľmi aj chronickí neprajníci a sebci, ktorí budú vykrikovať, že je zaujímavé, že na ich platy nie je, ale na futbalové štadióny je. Niektorí kolegovia, čudácki pesimisti, budú istotne dumať nad tým, či minister Čaplovič naozaj zobral peniaze invalidom, dôchodcom a sirotám. Zvlášť teraz im to bude vrtať v hlave, keď je vraj nejaká kríza! Nechápu, že žiadna kríza nie je. Ak by sa o tom chceli presvedčiť, tak nech láskavo kontaktujú nejakého kmotríka, póora, či kalerába. Oni ich určite presvedčia, že to je nezmysel. Veď investovať do športu, respektíve do športových štadiónov, sa im oplatí!

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Pocit úžasu s vami ostane aj na Zemi

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

DOMOV

Najhoršiu zmrzlinu toto leto našli v Ružomberku

Takmer v tretine zistili hygienici nedostatky.


Už ste čítali?