Uhol si minister Čaplovič z KB exclusiv?

Autor: Ján Macek | 27.12.2012 o 13:30 | (upravené 28.12.2012 o 11:00) Karma článku: 26,15 | Prečítané:  8434x

Minister Čaplovič poskytol rozhovor TASR. Citujem pár jeho vyjadrení: „Ja čakám a som zvedavý, aké boli tohto roku priemerné odmeny v školstve. Za minulý rok to bolo 700 eur, to znamená takmer jeden, nazvime to, trinásty plat". Ďalej toto: „Učitelia by si podľa Čaploviča mali uvedomiť, že v porovnaní s inými zamestnancami majú napríklad benefity vo forme prázdnin." A ešte toto: "Ale potom budem čakať, či budú štrajkovať aj počas polročných prázdnin a jarných prázdnin na školách. Keď štrajkovať, tak štrajkovať aj v tomto čase, nielen počas vyučovacieho procesu," vyhlásil minister. Krútim hlavou a rozmýšľam, či bol pripitý z KB exclusiv, poplietol si Vianoce so Silvestrom, alebo len chce zámerne oblbovať svojich voličov.

Najprv k tým odmenám. Vo svojom okolí nepoznám žiadneho kolegu, ktorý by dostal minulý rok odmenu 700 € v hrubom.  Poznám len takých, čo dostali od 0 € po 500 €. Väčšine sa pohybovali odmeny od  100 € do 300 €. Ja osobne som dostal minulý rok odmenu 400 €, tento rok 500 €. Podotýkam, že učím na „bohatej škole", ktorá je počtom žiakov piata najväčšia na Slovensku. Odmeny sú na školách rôzne. Ich výška závisí od počtu žiakov v škole, od toho ako vie riaditeľ školy hospodáriť, koľko sa ušetrí na PNkách kolegov, prípadne od toho, koľko peňazí zriaďovateľ ponechá škole (môže si ponechať 10 % z normatívu) .

Prečo minister Čaplovič strieľa od boku takéto čísla? Po skúsenostiach s jeho predchádzajúcimi „štatistickými" vyhláseniami sa prestávam čudovať a už len rozmýšľam, či žije v inom vesmíre, alebo nutne potrebuje zavádzať a klamať svojich voličov, či má primitívne nutkanie hrať na negatívne emócie typu závisť, alebo či náhodou jeho mozgu neškodí tá drahá Karpatská brandy za 132 €.

Benefity? Učitelia vraj majú benefity vo forme prázdnin. Tak aby bolo jasné, prázdniny majú žiaci, učitelia majú dovolenku! A dovolenka nie je benefit. V Zákonníku práce sa o prázdninách pre učiteľov nepíše vôbec nič. Učitelia majú nárok na 40 dní dovolenky, plus 5 dní navyše a to podľa kolektívnej zmluvy vyššieho stupňa. Prázdnin je ale viac, ako majú učitelia dovolenky. Ak už učiteľ vyčerpal dovolenku, tak je cez prázdniny v škole, alebo si musí vybrať náhradné voľno, ktoré sa odvíja podľa odučených nadčasových hodín, prípadne dostane neplatené voľno. Napríklad ja mám momentálne odučených 10 nadčasových hodín a za to mi prináležia podľa smerníc ministerstva školstva 2 dni náhradného plateného voľna, ktoré si budem musieť vyčerpať cez jarné prázdniny.  Ešte musím podotknúť, že učitelia si nemôžu len tak hocikedy zobrať dovolenku. Ja by som si niekedy veľmi rád vybral dovolenku mimo hlavnej sezóny, vtedy keď sú nižšie ceny, napríklad v júni, alebo v septembri, ale bohužiaľ nemôžem. Mám síce viac dovolenky, ale tú vzhľadom na výšku, respektíve nížku svojho domáceho rozpočtu, presedím doma. Po mesiaci je to otrava...

Mnohí učitelia by sa radi vzdali aj dvoch týždňov dovolenky v prospech slušného platu. Problém je ale v tom, že učitelia by museli byť v školách, školy sa musia vykurovať a je vysoko pravdepodobné, že daňového poplatníka by to vyšlo oveľa drahšie. To, že majú učitelia 40 + 5 dní dovolenky, má svoje prirodzené ekonomické a psychohygienické dôvody. Vyzerá to tak, že tie minister Čaplovič zrejme vôbec nechápe. Ak by to niekoho zaujímalo, tak v iných štátoch majú učitelia približne takú istú dlžku dovolenky a ešte k tomu benefity, o ktorých bežný občan SR, či slovenský učiteľ ani len netuší. Napríklad rok plateného voľna po niekoľkých odučených rokoch (2, 4, či 7 rokoch). Na Slovensku ťažké sci-fi...Predstavte si, žeby učiteľ po 7 odučených rokoch dostal rok plateného voľna.

Štrajk počas prázdnin? Trikrát za sebou som si prečítal čo povedal minister Čaplovič a moje ústa sa od údivu stále nezavreli. Toto už vážne nepotrebuje komentár. Tu už treba len rozmýšľať nad tým, či schopnosť vnímania reality je u ministra Čaploviča v poriadku, či v záchvate paniky nad miernym poklesom volebných preferencií Smeru túži ovplyvniť príliš jednoduchého voliča, alebo či to s tým predraženým brandy KB exclusiv za 132 € neprehnal.

PS: Vážený pán minister, 
keďže som si dnes napokon zobral k srdcu Vaše slová o tom, že učitelia by mali štrajkovať cez prázdniny, tak teda štrajkujem. Na zlepšenie ponurej nálady počas štrajku, prosím o dodanie jednej fľaše brandy KB exclusiv, jedného foťáku Nikon, či i-podu s Vašimi prednahranými prejavmi. Ďakujem za pochopenie a želám veľa úspechov do konca roka 2012.
Váš učiteľ Macek.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Autorská strana Beaty Balogovej

Keď sme ešte Rómov volali cigáni (píše Beata Balogová)

Nobelistka vysvetlila, aké to je, keď páli farba kože a tú bolesť cítia generácie.

Stĺpček Petra Schutza

Kde sa začína a kde končí rebélia Pellegriniho

Kalavská i Pellegrini boli porazení tak v rámci Smeru, ako aj celej koalície.


Už ste čítali?