Zbytočné vyhlásenie

Autor: Ján Macek | 17.11.2012 o 9:30 | (upravené 17.11.2012 o 9:39) Karma článku: 9,26 | Prečítané:  950x

Asociácia súkromných škôl a školských zariadení spolu s katolíckym školstvom sa namiesto štrajkovania rozhodli zorganizovať petičnú akciu. Školské odbory podľa nich nekonajú v záujme súkromných a cirkevných škôl. V tom sa Asociácia a cirkevné školy mýlia. Školské odbory síce skutočne nekonajú v priamom záujme súkromných a cirkevných škôl. Školské odbory konajú v záujme všetkých učiteľov a celého školstva. Ak sa ale dosiahnú požiadavky, za ktoré sa ide štrajkovať, tak sa to tým pádom pozitívne odzrkadlí aj na rozpočte súkromných a cirkevných škôl.

Bohužiaľ to Asociácia súkromných škôl (ďalej už len ASŠ) zrejme prehliadla. Je úplne prirodzené, že si ASŠ a zriaďovatelia cirkevných škôl hája svoje záujmy. Je ale neprirodzené, že vydávajú vyhlásenie k štrajku, na ktorom by sa vedenie ASŠ, či cirkevní hodnostári, aj tak nezúčastnili. Nakoniec, vie si niekto predstaviť, ako vlastník súkromnej školy, alebo biskup štrajkuje pred svojou súkromnou školou? Prečo by štrajkovali? Veď tabuľkové platy učiteľov sa ich bytostne netýkajú!

Smutné je, že nepochopili to, že tento štrajk je hlavne záležitosťou ich zamestnancov, učiteľov, školských odborov. Ich vyhlásenie sa dá svojím spôsobom chápať aj ako druh nátlaku na učiteľov súkromných a cirkevných škôl, aby sa štrajku nezúčastnili. A mimochodom, niekde neostalo len pri vyhlásení. V Prešove na gymnáziu Petra Pavla Gojdiča to dokonca vraj zašlo tak ďaleko, že riaditeľ a dokonca biskup, veľmi dôrazne naznačili svojim zamestnancom, učiteľom, že kto sa zúčastní štrajku, bude prepustený. Smutné. Totalitné praktiky u tých, ktorí boli niekedy perzekuovaní a utláčaní...

Asociácia súkromných škôl a zriaďovatelia cirkevných škôl ďalej vyhlásili, že školské odbory nekonajú v záujme zamestnancov súkromných škôl a školských zariadení a nechráni ich oprávnené požiadavky na primeranú mzdu. Tak toto vyhlásenie je tým pádom scestné a kontraproduktívne pre samotnú ASŠ a zriaďovateľov cirkevných škôl. Pochopili v ASŠ, že ak sa štrajkom dosiahne zvýšenie platov učiteľov a nepedagogických zamestnancov, že sa to týka aj zamestnancov súkromných a cirkevných škôl? Učitelia na súkromných a cirkevných školách totiž nesmú mať nižšie platy, ako sú tie tabuľkové. Vyššie môžu mať až do nekonečna. Dnes, v takých súkromných školách kde je málo žiakov, majú učitelia len holý tarifný plat, bez osobného ohodnotenia či odmien. Normatív skrátka nepustí. Ale to sa koniec koncov týka aj verejných škôl, kde je málo žiakov. To ale tiež naznačuje, že verejné a súkromné školy majú rovnaké záujmy, ale bohužiaľ rozdielnu reč.

Postoj ASŠ k štrajku sa dá vysvetliť  tým, že keď sa nedávno v parlamente prijímali rozporuplné novely školských zákonov a "súkromníci" žiadali o podporu pre niektoré zmeny v nich, tak sa OZPŠaV dištancovali od tohto diania. Dnes sa teda ani veľmi nemôžeme čudovať spätnej väzbe ASŠ a zriaďovateľov cirkevných škôl. Bohužiaľ neprekročili svoj tieň.

Škoda tiež, že ASŠ a cirkev si nevšimli jednú podstatnú vec. Štrajk nie je len o zvýšení platov pre všetkých zamestnancov školstva, ale je aj o tom, aby do celého školstva išlo 6 % z HDP (dnes 3,5 % bez eurofondov). Ak by sa podarilo zvýšiť % z HDP do školstva na normálnu európsku úroveň, tak by to pozitívne pocítili aj súkromné a cirkevné školy. V konečnom dôsledku by sa to pozitívne dotklo aj samotného rozpočtu súkromných a cirkevných škôl.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Pocit úžasu s vami ostane aj na Zemi

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

DOMOV

Najhoršiu zmrzlinu toto leto našli v Ružomberku

Takmer v tretine zistili hygienici nedostatky.


Už ste čítali?