Jeden cukrík, alebo tri?

Autor: Ján Macek | 15.10.2012 o 15:00 | (upravené 15.10.2012 o 15:05) Karma článku: 13,49 | Prečítané:  1436x

Niekedy dávnejšie som čítal o experimente v amerických škôlkach. Experiment bol zameraný na meranie inteligencie a schopnosti plánovania u malých detí. Deťom ukázali tri cukríky a povedali im, že majú na výber z dvoch možností. Môžu si okamžite zobrať len jeden cukrík, alebo ak počkajú do zajtra, tak dostanú všetky tri. Niektoré deti si zobrali okamžite jeden cukrík a niektoré počkali do zajtra. Na tento pokus som si spomenul v súvislosti s možným neobmedzeným ostrým štrajkom učiteliek a učiteľov.

Niektoré moje kolegyne a kolegovia nevedia, či si majú zobrať jeden cukrík, alebo počkať na tri. Možno sú tiež takí, čo sa boja na cukrík hoci aj pozrieť. Zrejme by sa uspokojili s tým jedným cukríkom, mizernými 5%, ktoré nič neriešia a nie sú ani garantované.

Niektorí moji kolegovia a kolegyne majú momentálne strach ísť do štrajku z finančných dôvodov. Niektorí sú dokonca tak chudobní (nepreháňam), že si nemôžu dovoliť týždeň, alebo dva, ostrého štrajku. Prídu totiž o štvrtinu či polovicu platu a to ich naozaj citeľne zasiahne, pretože nemajú ani len tú železnú rezervu. Pre niektoré učiteľky, ktoré majú na výplatu 560 € čistého, žijú samé s jedným, dvoma deťmi, je to depresívna predstava. Ich postoj nezúčastniť sa štrajku plne chápem. Ak im nemá kto pomôcť finančne preklenúť štrajk, tak je úplne v poriadku, ak sa štrajku nezúčastnia. Horšie je to s takými učiteľkami, ktoré prichádzajú do školy každý deň autom, v šatách podľa najnovšej módy a ktoré sa sťažujú, že prídu o 300 €. Takéto kolegyne a možno aj kolegov je zbytočné prehovárať, možno tak poľutovať... Našťastie takých učiteliek, ktoré chodia do práce z charitatívnych dôvodov, nie je veľa.

Potom máme aj takých kolegov a kolegyne, ktorí tvrdia, že do štrajku nepôjdu kvôli tomu, že nechcú vydierať a že deti si to nezaslúžia a podobné výhovorky. Takí sú ešte horší ako tie fifleny, čo prídu o 300 €. Sú to falošní zbabelí ľudia, ktorí si zakrývajú oči pred katastrofálnym stavom nášho školstva, ktorým nevadí, že žiaci nemajú učebnice, že škola sa rozpadáva. Majú alibistické klapky na očiach a snažia sa nevidieť to, že v tomto štáte sa veľmi dlho toleruje zlodejina práve na úkor detí, ktoré učia.

Ostáva šedá masa. Mnohým, či niektorým? (uvidíme až sa bude štrajkovať) je ľúto, že prídu o časť výplaty práve pred Vianocami. Ich mentálny finančný horizont siaha po nasledujúci mesiac. Neberú štrajk ako inevstíciu, prípadne nevedia počítať. Im treba odporučiť kalkulačku a dlhé rozmýšľanie o domácom rozpočte v roku 2014, 2015,2016 etc.. Ak by si učiteľky a učitelia vybojovali štrajkom len tých 10 % , tak to majú splatené a vyrovnané do pol roka, či roka (podľa dĺžky štrajku). A čo tak porozmýšľať aj o tom, aký ich čaká dochôdok? Ak by ešte rozmýšľali aj nad tým, že tými 10 % to nekončí... Cieľ je v horizonte 4 - 5 rokov dosiahnúť 1,2 násobok pre začínajúceho učiteľa a 1,6 pre učiteľa dajme tomu s 20 ročnou praxou. Kvôli tomu sa snáď oplatí riskovať a bojovať!

Musím ešte spomenúť kategóriu kolegýň a kolegov, ktorí veria Kažimírovi, Ficovi a spol.. Veria, že v tomto štáte nie sú peniaze na zvýšenie ich platov. Ale oni sú! Nech sa pýtajú napríklad Fica, prečo dáva Fiľovi 25 miliónov €, nech sa pýtajú Čaploviča na 50 miliónový národný futbalový štadión, nech sa pýtajú Kaliňáka koľko sa ušetrí o rok a v ďalších rokoch z dôvodu spustenia ESO (Efektívna, Spoľahlivá a Otvorená štátna správa), koľko by sa ušetrilo, až by obce mali účty v Slovenskej národnej banke. Peniaze tu sú, len vláda ich na školstvo dávať nechce. Má toitž iné priority.

Myslím, že nemá význam ísť štrajkovať za 10 %. Nič to nevyrieši. Zbytočná investícia! Treba ísť do neobmedzeného štrajku, kým sa nedosiahne dohoda o 50 % navýšení platov v horizonte 4 - 5 rokov. S tým sa stotožňujeme my, v NŠO.

Nakoniec netreba zabudnúť aj na vyštrajkovanie 6% z HDP do školstva. Aktuálne je to 3,2 % a radí nás to na chvost v EU. Ak by sme vyštrajkovali 6% z HDP, tak to by bol pedagogický čin desaťročia. Bola by to zmysluplná investícia do detí a študentov, bola by to investícia do budúcnosti Slovenska.

Ak budú učiteľky a učitelia váhať a sťažovať sa v kútiku v zborovni, tak budú aj naďalej oproti iným vysokoškolsky vzdelaným ľuďom žobráci a školstvo pôjde naďalej dolu vodou. Čo urobia učiteľky a učitelia 26. novembra? Zoberú si jeden cukrík, alebo počkajú si do zajtra na tri?

 

 


PS pre vládu: Učitelia si môžu dovoliť štrajkovať aj 3 mesiace, len to mnohí ešte stále nevedia, prípadne sa boja. Všetkých učiteľov nenahradíte nikým, vás hocikým vzdelanejším a čestnejším. Ak by ste chceli učiteľov nahradiť, kto by ich vymenil?  Rýchlokvasení vševedkovia? Učitelia z Ukrajiny a Albánska?

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Náhorný Karabach chce byť veľmocou. Vďaka jeseterom

Chovajú jesetery a chcú sa stať kaviárovou mocnosťou. Zásah z frontovej línie prežili len statočné ryby.

DOMOV

Sťal dve hlavy chobotnice, ale na silných mužov Smeru si netrúfol

Mantinely vidno pri riaditeľoch nemocníc.

EKONOMIKA

Môžu vám zvýšiť cenu uprostred viazanosti, ako to urobilo UPC?

Aj keď človek podpíše viazanosť, nemá istotu, že ju aj dokončí.


Už ste čítali?