Jeden cukrík, alebo tri?

Autor: Ján Macek | 15.10.2012 o 15:00 | (upravené 15.10.2012 o 15:05) Karma článku: 13,49 | Prečítané:  1454x

Niekedy dávnejšie som čítal o experimente v amerických škôlkach. Experiment bol zameraný na meranie inteligencie a schopnosti plánovania u malých detí. Deťom ukázali tri cukríky a povedali im, že majú na výber z dvoch možností. Môžu si okamžite zobrať len jeden cukrík, alebo ak počkajú do zajtra, tak dostanú všetky tri. Niektoré deti si zobrali okamžite jeden cukrík a niektoré počkali do zajtra. Na tento pokus som si spomenul v súvislosti s možným neobmedzeným ostrým štrajkom učiteliek a učiteľov.

Niektoré moje kolegyne a kolegovia nevedia, či si majú zobrať jeden cukrík, alebo počkať na tri. Možno sú tiež takí, čo sa boja na cukrík hoci aj pozrieť. Zrejme by sa uspokojili s tým jedným cukríkom, mizernými 5%, ktoré nič neriešia a nie sú ani garantované.

Niektorí moji kolegovia a kolegyne majú momentálne strach ísť do štrajku z finančných dôvodov. Niektorí sú dokonca tak chudobní (nepreháňam), že si nemôžu dovoliť týždeň, alebo dva, ostrého štrajku. Prídu totiž o štvrtinu či polovicu platu a to ich naozaj citeľne zasiahne, pretože nemajú ani len tú železnú rezervu. Pre niektoré učiteľky, ktoré majú na výplatu 560 € čistého, žijú samé s jedným, dvoma deťmi, je to depresívna predstava. Ich postoj nezúčastniť sa štrajku plne chápem. Ak im nemá kto pomôcť finančne preklenúť štrajk, tak je úplne v poriadku, ak sa štrajku nezúčastnia. Horšie je to s takými učiteľkami, ktoré prichádzajú do školy každý deň autom, v šatách podľa najnovšej módy a ktoré sa sťažujú, že prídu o 300 €. Takéto kolegyne a možno aj kolegov je zbytočné prehovárať, možno tak poľutovať... Našťastie takých učiteliek, ktoré chodia do práce z charitatívnych dôvodov, nie je veľa.

Potom máme aj takých kolegov a kolegyne, ktorí tvrdia, že do štrajku nepôjdu kvôli tomu, že nechcú vydierať a že deti si to nezaslúžia a podobné výhovorky. Takí sú ešte horší ako tie fifleny, čo prídu o 300 €. Sú to falošní zbabelí ľudia, ktorí si zakrývajú oči pred katastrofálnym stavom nášho školstva, ktorým nevadí, že žiaci nemajú učebnice, že škola sa rozpadáva. Majú alibistické klapky na očiach a snažia sa nevidieť to, že v tomto štáte sa veľmi dlho toleruje zlodejina práve na úkor detí, ktoré učia.

Ostáva šedá masa. Mnohým, či niektorým? (uvidíme až sa bude štrajkovať) je ľúto, že prídu o časť výplaty práve pred Vianocami. Ich mentálny finančný horizont siaha po nasledujúci mesiac. Neberú štrajk ako inevstíciu, prípadne nevedia počítať. Im treba odporučiť kalkulačku a dlhé rozmýšľanie o domácom rozpočte v roku 2014, 2015,2016 etc.. Ak by si učiteľky a učitelia vybojovali štrajkom len tých 10 % , tak to majú splatené a vyrovnané do pol roka, či roka (podľa dĺžky štrajku). A čo tak porozmýšľať aj o tom, aký ich čaká dochôdok? Ak by ešte rozmýšľali aj nad tým, že tými 10 % to nekončí... Cieľ je v horizonte 4 - 5 rokov dosiahnúť 1,2 násobok pre začínajúceho učiteľa a 1,6 pre učiteľa dajme tomu s 20 ročnou praxou. Kvôli tomu sa snáď oplatí riskovať a bojovať!

Musím ešte spomenúť kategóriu kolegýň a kolegov, ktorí veria Kažimírovi, Ficovi a spol.. Veria, že v tomto štáte nie sú peniaze na zvýšenie ich platov. Ale oni sú! Nech sa pýtajú napríklad Fica, prečo dáva Fiľovi 25 miliónov €, nech sa pýtajú Čaploviča na 50 miliónový národný futbalový štadión, nech sa pýtajú Kaliňáka koľko sa ušetrí o rok a v ďalších rokoch z dôvodu spustenia ESO (Efektívna, Spoľahlivá a Otvorená štátna správa), koľko by sa ušetrilo, až by obce mali účty v Slovenskej národnej banke. Peniaze tu sú, len vláda ich na školstvo dávať nechce. Má toitž iné priority.

Myslím, že nemá význam ísť štrajkovať za 10 %. Nič to nevyrieši. Zbytočná investícia! Treba ísť do neobmedzeného štrajku, kým sa nedosiahne dohoda o 50 % navýšení platov v horizonte 4 - 5 rokov. S tým sa stotožňujeme my, v NŠO.

Nakoniec netreba zabudnúť aj na vyštrajkovanie 6% z HDP do školstva. Aktuálne je to 3,2 % a radí nás to na chvost v EU. Ak by sme vyštrajkovali 6% z HDP, tak to by bol pedagogický čin desaťročia. Bola by to zmysluplná investícia do detí a študentov, bola by to investícia do budúcnosti Slovenska.

Ak budú učiteľky a učitelia váhať a sťažovať sa v kútiku v zborovni, tak budú aj naďalej oproti iným vysokoškolsky vzdelaným ľuďom žobráci a školstvo pôjde naďalej dolu vodou. Čo urobia učiteľky a učitelia 26. novembra? Zoberú si jeden cukrík, alebo počkajú si do zajtra na tri?

 

 


PS pre vládu: Učitelia si môžu dovoliť štrajkovať aj 3 mesiace, len to mnohí ešte stále nevedia, prípadne sa boja. Všetkých učiteľov nenahradíte nikým, vás hocikým vzdelanejším a čestnejším. Ak by ste chceli učiteľov nahradiť, kto by ich vymenil?  Rýchlokvasení vševedkovia? Učitelia z Ukrajiny a Albánska?

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Pocit úžasu s vami ostane aj na Zemi

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

DOMOV

Najhoršiu zmrzlinu toto leto našli v Ružomberku

Takmer v tretine zistili hygienici nedostatky.


Už ste čítali?