Pán minister by mohol hovoriť aj po Bé a Cé

Autor: Ján Macek | 8.9.2012 o 16:00 | (upravené 12.9.2012 o 9:43) Karma článku: 28,11 | Prečítané:  3710x

Pán minister Čaplovič povedal, že učitelia by mali počkať so štrajkom. Chápem ho, peňazí "vraj" niet, deficit, kríza, etc.. To isté nakoniec tvrdil Jurzyca a pred nim by to tvrdilo ďalších 5 ministrov. Je úplne jedno, aký minister by teraz sedel na ministerstve. Všetci ministri by nám učiteľom a učiteľkám povedali jedno a to isté: peňazí je málo, musíte počkať. My učitelia už čakáme 20 rokov a čakáme a čakáme a čakáme a .....čo som to len chcel. Aha!

Pán minister neklame, naozaj peňazí je málo, deficit treba zažehnať. Vyčítam mu ale, že keď povie po A, teda že je málo peňazí a hrozí deficit, nech povie pekne aj po B, prečo je málo peňazí a prečo je deficit a pekné od neho by bolo, keby povedal aj po C, teda ako to urobiť. To by ma príjemne prekvapilo a keby to C aj dokázal realizovať, tak si jeho portrét rovno zavesím do kabinetu.

Pánovi ministrovi sa páči fínske školstvo. Aj mne. Chcel by ho. Aj ja. Ostalo ale len pri obdive a nakoniec pán minister niekoľkokrát sklamane skonštatoval, že fínsky model sa na Slovensku nedá realizovať, pretože sa na Slovensku kradne. Súhlasím. Teší ma, že načal Béčko. Ja si dovolím pokračovať, pričom fantastické Céčko nechám na nejakú vládu v budúcnosti.

Prečo teda po Bé, nemôžu mať učitelia a učiteľky vyššie platy?

Pretože úniky na daniach sú ročne 2 miliardy € . Daňoví poplatníci, voliči, by sa mali pýtať načo platia úrady, políciu a súdy a prečo vo väzení je len daňový exhibicionista Vareha?

Pretože na Slovensku vládne korupcia a klientelizmus, ktoré významne odčerpávajú peniaze z našich daní. Štát má peniaze na zvýšenie platov učiteľov a rozvoj nášho podvyživeného školstva, ale! Ale štátu, teda politikom (jedno akým), sa nejako nechce. Ak by sa chcelo, tak už za mrežami sedí pár veľkých rýb a v kase by bolo hneď viac peňazí.

Pretože náš sociálny systém podporuje neprispôsobivých, ktorí sa množia geometrickým radom, kým inteligentní ľudia zvažujú či môžu mať ďalšie dieťa. To stojí spoločnosť nemalé peniaze a z dlhodobého hľadiska je to pre Slovensko zničujúce. Nesprávne nastavený drahý sociálny systém spôsobuje mimochodom aj to, že sa znižuje priemerná inteligencia spoločnosti a teoreticky tu o 100 - 200 rokov budú mať idiokraciu.

Pretože, na Slovensku máme skostnatelé neefektívne premnožené úrady, ktoré nielenže požierajú peniaze daňových poplatníkov, ale aj dusia podnikanie, podporujú nezamestnanosť a znižujú konkurencieschopnosť krajiny. Viď napríklad poslednú správu o konkurencieschopnosti, kde sme široko ďaleko posledný. Naše úrady sú nekvalitné a podliehajú politickým vplyvom na všetkých úrovniach. Ak schopný človek radšej odíde z postu šéfa Sociálnej poisťovne a novým šéfom sa stane pašerák papagájov...

Pretože náš politický systém je jedna veľká katastrofa, ktorá rozhodne nie je demokraciou, ale partokraciou, respektíve kleptokraciou. Jednoducho si nás politici, oligarchovia a vyzerá to tak, že aj bankári, rozparcelovali. Obyčajný človek na Slovensku pracuje a pracuje a pracuje, platí dane a čo za to má? Len taký elementárny základ, ktorý ho viac dusí ako mu pomáha. Či sa to niekomu páči alebo nie, tak čo sa týka daní, tak sa máme horšie ako za stredoveku. Za feudalizmu človek odviedol desiatok, dnes je to polovica?

Jednodňový štrajk učiteľov určite nie je zbytočný. Jeho úlohou je ukázať nadľuďom v limuzínach s tmavými oknami, že tu niekto s niečím nie je spokojný a že to tak ďalej nepôjde.

Dosiahnu učitelia čo chcú? Teda vyššie platy, kvalitnejšie školstvo a de-facto vyšší rast HDP v budúcnosti? To záleží na tom, či my učitelia a učiteľky podľahneme rezignácii, alebo sa poriadne nazlostíme. Záleží tiež ale aj na tom, ako nás spoločnosť podporí. Záleží na tom, či náš národ, naši občania, prekročia prah svojej mentality a tradície, ktorá dáva prednosť diplomom pred naozaj kvalitným vzdelaním.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Pocit úžasu s vami ostane aj na Zemi

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

DOMOV

Najhoršiu zmrzlinu toto leto našli v Ružomberku

Takmer v tretine zistili hygienici nedostatky.


Už ste čítali?