Celý deň v preplnenej škole?

Autor: Ján Macek | 16.5.2012 o 19:19 | (upravené 19.5.2012 o 14:45) Karma článku: 17,73 | Prečítané:  1248x

Cigánske deti chce minister školstva udržať v škole po celý deň. Fajn. Bratislavskí experti na cigánsku problematiku sa zhodujú v tom, že je to dobrý nápad a že ide o dobrú alternatívu oproti internátnym školám. Teoreticky to vyzerá sľubne, prakticky to bude, obávam sa, ďalšia habaďúra, tunel, somarina.

V okolí Prešova máme niekoľko veľkých cigánskych osád, kde cigánskych detí pribúda geometrickým radom. Zvrátená sociálna politika motivuje Cigánov k robeniu detí. Každý Cigán z osady dobre vie, že bez detí nie sú peniaze. Politici a úradníci sa zas možno obávajú, že ak sa zrušia prídavky na deti, tak im hrozí nezvolenie, zrušenie a odchod od korýtok. Je to také zvrátené sociálno-politické perpetuum mobile, ale samozrejme len dovtedy, kým nenastane kolaps. Ten raz príde. Politici a úradníci odsúvajú problémy, dobre vedia, že cigánov zaujímajú viac prídavky, než to, či ich deti majú dobré školy a dobré vzdelanie. Alebo si myslíte, že je to inak? Aspoň ja som sa v živote nestretol s tým, aby naši Cigáni demonštrovali za postavenie nových škôl, naproti tomu som si všimol, že bieli protestujú proti rušeniu škôl. Ako príklad môžem uviesť vetu z hodnotiacej správy ZŠ Svinia, kde sa napríklad píše - "Ústretovosť je iba zo strany starostu obce, nie však zo strany obecného zastupiteľstva a konkrétne od rómskych poslancov, ktorí školu vôbec nepodporujú a ani o jej činnosť nemajú záujem, aj keď ich  deti sú žiakmi našej školy."

Školy blízko cigánskych osád sú preplnené, prípadne žiadne. Napríklad v Jarovniciach majú v Špeciálnej základnej škole dvojzmennú prevádzku, v Kecerovciach tiež, vo Sviniej tiež, v ŠZŠ v Ostrovanoch žiadajú, citujem - "dobudovanie chýbajúcich priestorových kapacít" a mohol by som pokračovať.

Moja švagriná, ktorá učí v Kecerovciach, mi napísala na fejsbuku toto - "U nás je momentálne 700 žiakov v dvojzmennej prevádzke. Tlačíme sa, nemáme priestory. O dva roky je prognóza cca.900 žiakov. Nič sa nestavia, nič sa nedeje. Fakt si neviem predstaviť, že akú celodennú starostlivosť v škole by chceli poriešiť práve u nás. Veď už dnes je škola v prevádzke celý deň."

Je dobré, že sa začínajú u politikov objavovať prvé náznaky ochoty riešiť problémy so vzdelávaním cigánskych detí z katastrofálnych sociálnych pomerov. Len neviem, či náš minister školstva, úradníci na ministerstve a vláda skutočne vie, aká je situácia, mám pocit, že sa nachádzajú na inej planéte. Myšlienka, že deti zo zanedbaných  cigánskych osád ostanú v škole aj poobede je dobrá, len rozmýšľam, že kde v škole. Na chodbe, na dvore, v zborovni, na záchode? Alebo sa bude učiť v noci? Kde budú deti poobede, keď už teraz sa učí druhá zmena v Jarovniciach, Kecerovciach, Sviniej, Šarišských Michaľanoch? Ja viem, ono v BA to všetko vyzerá tak optimisticky, prípadne eurofondy veľmi lákajú.

PS: A v tejto súvislosti mi ešte tak napadlo, že Unicef by nemal zbierať len na pitnú vodu v Zimbabwe, ale aj na školy v Prešovskom kraji.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Málo tu oslavujeme to dobro, čo na Slovensku bolo, je a bude

Možno to zle vidím; možno Slovákom budú tieto slová znieť trochu pateticky alebo prehnane.

DOMOV

Danko zatiaľ nepovedal, ako ďalej, krízu budú riešiť v piatok

SMS-kou oznámil, že jeho ministri na rokovanie vlády tak skoro neprídu.

KOMENTÁRE

SNS neodíde. Nikto na ňu nečaká

V prípade predčasných volieb by sa SNS nemuselo dostať do vlády.


Už ste čítali?