Celý deň v preplnenej škole?

Autor: Ján Macek | 16.5.2012 o 19:19 | (upravené 19.5.2012 o 14:45) Karma článku: 17,73 | Prečítané:  1236x

Cigánske deti chce minister školstva udržať v škole po celý deň. Fajn. Bratislavskí experti na cigánsku problematiku sa zhodujú v tom, že je to dobrý nápad a že ide o dobrú alternatívu oproti internátnym školám. Teoreticky to vyzerá sľubne, prakticky to bude, obávam sa, ďalšia habaďúra, tunel, somarina.

V okolí Prešova máme niekoľko veľkých cigánskych osád, kde cigánskych detí pribúda geometrickým radom. Zvrátená sociálna politika motivuje Cigánov k robeniu detí. Každý Cigán z osady dobre vie, že bez detí nie sú peniaze. Politici a úradníci sa zas možno obávajú, že ak sa zrušia prídavky na deti, tak im hrozí nezvolenie, zrušenie a odchod od korýtok. Je to také zvrátené sociálno-politické perpetuum mobile, ale samozrejme len dovtedy, kým nenastane kolaps. Ten raz príde. Politici a úradníci odsúvajú problémy, dobre vedia, že cigánov zaujímajú viac prídavky, než to, či ich deti majú dobré školy a dobré vzdelanie. Alebo si myslíte, že je to inak? Aspoň ja som sa v živote nestretol s tým, aby naši Cigáni demonštrovali za postavenie nových škôl, naproti tomu som si všimol, že bieli protestujú proti rušeniu škôl. Ako príklad môžem uviesť vetu z hodnotiacej správy ZŠ Svinia, kde sa napríklad píše - "Ústretovosť je iba zo strany starostu obce, nie však zo strany obecného zastupiteľstva a konkrétne od rómskych poslancov, ktorí školu vôbec nepodporujú a ani o jej činnosť nemajú záujem, aj keď ich  deti sú žiakmi našej školy."

Školy blízko cigánskych osád sú preplnené, prípadne žiadne. Napríklad v Jarovniciach majú v Špeciálnej základnej škole dvojzmennú prevádzku, v Kecerovciach tiež, vo Sviniej tiež, v ŠZŠ v Ostrovanoch žiadajú, citujem - "dobudovanie chýbajúcich priestorových kapacít" a mohol by som pokračovať.

Moja švagriná, ktorá učí v Kecerovciach, mi napísala na fejsbuku toto - "U nás je momentálne 700 žiakov v dvojzmennej prevádzke. Tlačíme sa, nemáme priestory. O dva roky je prognóza cca.900 žiakov. Nič sa nestavia, nič sa nedeje. Fakt si neviem predstaviť, že akú celodennú starostlivosť v škole by chceli poriešiť práve u nás. Veď už dnes je škola v prevádzke celý deň."

Je dobré, že sa začínajú u politikov objavovať prvé náznaky ochoty riešiť problémy so vzdelávaním cigánskych detí z katastrofálnych sociálnych pomerov. Len neviem, či náš minister školstva, úradníci na ministerstve a vláda skutočne vie, aká je situácia, mám pocit, že sa nachádzajú na inej planéte. Myšlienka, že deti zo zanedbaných  cigánskych osád ostanú v škole aj poobede je dobrá, len rozmýšľam, že kde v škole. Na chodbe, na dvore, v zborovni, na záchode? Alebo sa bude učiť v noci? Kde budú deti poobede, keď už teraz sa učí druhá zmena v Jarovniciach, Kecerovciach, Sviniej, Šarišských Michaľanoch? Ja viem, ono v BA to všetko vyzerá tak optimisticky, prípadne eurofondy veľmi lákajú.

PS: A v tejto súvislosti mi ešte tak napadlo, že Unicef by nemal zbierať len na pitnú vodu v Zimbabwe, ale aj na školy v Prešovskom kraji.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Náhorný Karabach chce byť veľmocou. Vďaka jeseterom

Chovajú jesetery a chcú sa stať kaviárovou mocnosťou. Zásah z frontovej línie prežili len statočné ryby.

DOMOV

Sťal dve hlavy chobotnice, ale na silných mužov Smeru si netrúfol

Mantinely vidno pri riaditeľoch nemocníc.

EKONOMIKA

Môžu vám zvýšiť cenu uprostred viazanosti, ako to urobilo UPC?

Aj keď človek podpíše viazanosť, nemá istotu, že ju aj dokončí.


Už ste čítali?