Ďalší "1,5 priemerný" príspevok do diskusie o gymnáziách

Autor: Ján Macek | 4.4.2012 o 21:25 | Karma článku: 6,93 | Prečítané:  512x

Pravdupovediac, už ma ten minulý minister školstva Jurzyca posledný polrok nudil. Ak som na internete naďabil na nejaký článok, kde figurovalo jeho meno, tak som radšej klikol na stránku s predpoveďou počasia. Od pádu vlády sa v školstve nič vzrušujúce nedialo. Apatia. Našťastie prišiel nový minister školstva pán Čaplovič. Prebral ma.

Keď som uvidel titulky  "Na gymnáziá pôjdu len žiaci s priemerom známok do 1,5", či "Gymnáziá padnú za obeť odborným školám", alebo " Čaplovič nepodpíše vznik žiadnej súkromnej školy", tak som najprv ostal začudovaný, potom pozitívne naladený a nakoniec som si musel na seba dať pozor. V záchvate optimizmu mi pud sebazáchovy našťastie pripomenul heslo správnych námorníkov - Nenamáhať sa, neponáhľať sa, nečudovať sa! Hneď sa mi uľavilo. Našťastie námorník si môže klásť otázky. Tak som si ich položil, aj keď inštinktívne sa netýkajú ani tak priemeru, ako peňazí.

Má naša republika dostatok peňazí, aby mohla ďalej financovať doterajší boom gymnázií? Deficit štátu mi našepkáva, že nie.

Ak teda máme málo peňazí, môžeme dať čas "evolúcii gymnázií", ktorá rozhodne, ktoré je výborné a ktoré len plytvá našimi peniazmi? Vyzerá to tak, že nie.

Kvalita gymnázia sa preukáže kedy? Od zavedenia normatívneho financovania bolo založených zrejme najviac gymnázií v dejinách Slovenska. Môj subjektívny odhad je, že kvalita sa ukáže až po desiatich a možno aj dvadsiatich rokoch. Môžeme si dovoliť financovať dlhé roky aj gymnázia, ktoré stoja za figu borovú? Vyzerá to tak, že nie.

Máme dostatok kvalitných pedagógov pre všetky gymnázia, aj pre tie, ktoré niekto ešte len plánuje zakladať? Podpriemerné platy učiteľov mi našepkávajú, že nie.

Pripravujú gymnázia svojich absolventov dostatočne kvalitne aj na technické smery na univerzitách, či do priemyslu? Ak áno, tak potom netreba odrazu zbytočne preferovať stredné odborné školy. Ak nie, tak hádžeme peniaze do vetra.

Je dobré, že pán minister Čaplovič načrtol svoju predstavu priamo a podnietil tým nielen odbornú, ale aj spoločenskú diskusiu? Samozrejme a jasné áno.

Na záver pripájam dva obrázky z webu http://mapaskol.iedu.sk . Na webe nájdete dôležité údaje o hociktorej škole, gymnáziu. Urobte si názor sami.

Prvý obrázok sa týka Prešova, kde bývam. Pred dvadsiatimi dvoma rokmi boli v Prešove tri gymnázia. Dnes je ich desať. Podľa demografického vývoja súdim, že pred dvadsiatimi dvoma rokmi bolo v Prešove aj viac študentov ako je dnes.

gymnaziavpresove.PNG

Druhý obrázok sa týka celého Slovenska. V tabuľke som si klikol na počet žiakov na pedagogického zamestnanca a hneď na to som od údivu urobil FÍÍÍHAAA!

gymnazianaSlovensku.PNG

Ešte som teda nevidel gymnázium s jedným žiakom a "jednýmceládvadsať" pedagóga, aj keď sa jedná o muzikálové gymnázium. Čo myslíte? Stihol by som si ešte otvoriť jedno gymnázium aj ja? Už asi nie. Škoda.

Nechal som bokom hlavnú otázku, či na gymnázium by mal ísť len žiak s priemerom do 1,5. Nuž, osobne to nepovažujem za dokonalé a správne riešenie. Podľa mojich osobných skúsenosti ak má žiak priemer do 1,5, tak to ešte nezaručuje, že je šikovný, nadaný a oveľa inteligentnejší, ale isté je, že je nekonfliktný a oveľa usilovnejší. Na druhej strane, tí lenivší, sebavedomejší a inteligentnejší žiaci budú mať po zavedení systému "priemer do 1,5" motiváciu zbaviť sa svojej lenivosti. Prospeje im to a predpokladám, že aj nám, keď budeme na dôchodku.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Málo tu oslavujeme to dobro, čo na Slovensku bolo, je a bude

Možno to zle vidím; možno Slovákom budú tieto slová znieť trochu pateticky alebo prehnane.

DOMOV

Danko zatiaľ nepovedal, ako ďalej, krízu budú riešiť v piatok

SMS-kou oznámil, že jeho ministri na rokovanie vlády tak skoro neprídu.

KOMENTÁRE

SNS neodíde. Nikto na ňu nečaká

V prípade predčasných volieb by sa SNS nemuselo dostať do vlády.


Už ste čítali?