Na ministerstvách je vraj o päťtisíc úradníkov viac

Autor: Ján Macek | 18.9.2011 o 9:35 | (upravené 20.9.2011 o 13:30) Karma článku: 11,77 | Prečítané:  1965x

Na ministerstvách je vraj viac úradníkov, ako reálne potrebujeme. Naznačuje to prieskum verejnej mienky po celom Slovensku. Dokonca nie je viac len úradníkov, ale aj ministrov a poslancov a dokonca aj prezidentov. Ak by ministerstvá a úrady opustilo 5000 úradníkov, tak by sa mohli zvýšiť platy zostávajúcim o 106 €.

Občania ale zároveň v prieskume potvrdili, že hromadné prepúšťanie je pravdepodobne vylúčené, ale taktiež pripustili, že počet úradníkov by sa mal v budúcnosti prispôsobovať počtu voličov. Počet úradníkov a ministrov na obyvateľa je alfou a omegou pre normálnych ľudí, čo si poctivo platia dane. Občania v prieskume vyjadrili dokonca názor, že by sa mala zrušiť minimálne polovica ministerstiev a rôznych úradov. Vláda a ministerstvá by mali sídliť v jednej budove v strede Slovenska. Ďalej podľa názoru mnohých občanov, by obyčajný človek vôbec nemal prísť do styku s úradníkmi a všetky náležitosti by si mal vybaviť doma cez internet.

Iba matematika a štatistika z prieskumu však podľa úradníkov dokonale zabetónovaných vo svojich úradoch nestačí a v danom prieskume vychádzala z nesprávnych vstupných dát, či formulácii otázok. Podľa vedúceho úradu pre Normalizáciu a metrológiu by sa mal zaviesť kľúč - „Koľko je nespokojných voličov o toľko percentuálne stúpne počet ministrov a úradníkov".  Úradníci navrhujú, aby občan pri vybavovaní jednej záležitosti bol nútený navštíviť aspoň štyri úrady. Tak by vraj pochopil, že aká je práca úradníkov náročná a zodpovedná. Niekoľkí ministri ešte odkázali po svojich hovorcoch, že oni o takýchto veciach s občanmi nemienia diskutovať, pretože sa jedná o vysoko odbornú záležitosť. Taktiež dodali, že na bezprostrednú komunikáciu s voličmi je predsa určená predvolebná kampaň, tam sa občan môže dozvedieť všetky nereálne sľuby.

Podľa Franza Klamma, prezidenta medzinárodnej organizácie „Byrokrati bez hraníc", je Slovensko v porovnaní s ostatnými krajinami EÚ na chvoste v počte úradníkov. Máme u nás alarmujúci nízky počet vedúcich úradov a oddelení, členov rôznych správnych rád, poradcov a hovorcov. To bude mať v budúcnosti veľmi nepriaznivý dopad na rast HDP na Slovensku. Ak bude aj naďalej pokračovať tento trend, môže sa taktiež stať, že výrobcovia papiera, tonerov,pečiatok, kancelárskeho nábytku a luxusných limuzín budú v obrovskej strate.

Pán Klamm nakoniec dodal, že pri prieskume verejnej mienky sa občanom kládli nesprávne neobjektívne otázky. V najbližšej dobe bude jednať s ministrom financií. Na stretnutí s ním navrhne reálne riešenia, ako je napríklad aj zníženie počtu učiteľov a lekárov. Tieto povolania sú podľa neho nevhodné pre ďalší rozvoj normálnej, byrokraciu milujúcej spoločnosti. Výnimku pri znižovaní stavov pravdepodobne dostanú len psychiatri.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Náhorný Karabach chce byť veľmocou. Vďaka jeseterom

Chovajú jesetery a chcú sa stať kaviárovou mocnosťou. Zásah z frontovej línie prežili len statočné ryby.

DOMOV

Sťal dve hlavy chobotnice, ale na silných mužov Smeru si netrúfol

Mantinely vidno pri riaditeľoch nemocníc.

EKONOMIKA

Môžu vám zvýšiť cenu uprostred viazanosti, ako to urobilo UPC?

Aj keď človek podpíše viazanosť, nemá istotu, že ju aj dokončí.


Už ste čítali?