Slovenská cesta do pekla

Autor: Ján Macek | 3.9.2011 o 9:25 | (upravené 3.9.2011 o 9:33) Karma článku: 14,04 | Prečítané:  2594x

Pán minister Jurzyca v posledných dňoch hovorí, že učiteľom nemožno zvýšiť plat, pretože by sme išli gréckou cestou. Ja si zas myslím, že nám ani grécku cestu netreba. My už dávno ideme slovenskou cestou. A čím sa odlišuje grécka cesta od slovenskej? Dĺžkou, peknými výhľadmi, prudkosťou stúpania a klesania, zákrutami a oddychovými miestami, ale nakoniec aj tak obe cesty končia v pekle.

Tá grécka cesta je určite elegantnejšia, dnes sa tomu hovorí, že je masmediálne zaujímavejšia. Ja si ju predstavujem ako peknú slnečnú cestičku ovievanú čerstvým vzduchom nad morom, po ktorej ide veľa Grékov čo tancujú a spievajú. Len omamné zvuky Panovej flauty vymenila volebná kampaň skorumpovaných strán. Gréci omámení možnosťami žúrovať, nakoniec neskoro postrehli, že po otrasoch na bájnom kontinente finančných bohov, sa pod nimi zosunul útes a kým vytriezveli, zrútili sa do pekla.

A tá slovenská cesta? Vedie po kopcoch a dolinách. Slováci na rozdiel od Grékov nežúrujú, často pri stúpaní v kopcovitom teréne pohoria zvaného "Rasthadépé" sa poriadne spotia a vyhladujú, počas výstupu si musia často od úst jedlo odtrhať a keď už naradostení hľadia z vrcholu, zistia, že ich po ceste okradli, využili a oklamali. Často ich vlastní. A šup ho, na chvíľku rozjarení Slováci na vrchole pohoria zistia, že musia opäť zostúpiť dole, pretože im už nič neostalo. Ich vodcovia, polomafiánske politické strany, im rozkradli a predali pomaly aj nos medzi očami.

Už roky sa tu tlačili a tlačia voličom do hláv kaleráby, že privatizácia vyrieši všetko. Sprivatizovaný podnik vraj bude efektívnejšie pracovať, prosperovať, bude tam poriadok, že vraj súkromný vlastník je lepší ako verejný a tým pádom budeme mať aj vyššie verejné príjmy. A tak sa aj privatizovalo a ešte privatizuje. Najprv malé obchodíky, potom stredné podniky a nakoniec aj tie najväčšie kolosy. Najčudnejší je pre mňa predaj plynárni a elektrárni. Predať naše štátne elektrárne inej štátnej firme je geniálne, či nie? Niečo ale nevyšlo, príjmy nie sú bohvieaké. Peňazí sa nevyberá viac, ako pred privatizáciou. Slovensko je podľa eurostatu v príjmoch do štátnej kasy na chvoste v EÚ. Na porovnanie uvediem, že Grécko v roku 2010 vybralo približne 39 % z HDP a Slovensko len 33 %. Keď neveríte, prečítajte si blog od Antona Marcinčina (ekonóm, poslanec za KDH, bývalý zástupca Svetovej banky) na HNonline.

Komu sa nechce klikať na blog, tak mu to v skratke zhrniem asi takto. Je to o porovnaní výdavkov s Českom. Aký je rozdiel vo výdavkoch medzi našimi bratmi a nami. V rokoch 1995 až 2000 sme mali vyššie príjmy, ale aj výdavky ako Česi. Roku 2001 nastal zlom. Od roku 2002 nám začali chýbať oproti ČR na výdavky tri miliardy €, v roku 2006 štyri miliardy € a v roku 2008 už 5,3 miliardy €. V rokoch 2009 -10 sa za cenu zvýšenia deficitu, znížil rozdiel vo výdavkoch medzi Slovenskom a Českom na 2,8 miliardy €. Má byť horšie, rozdiel bude až sedem miliárd €. Česi teda míňajú viac. Odkiaľ majú potvory peniaze? Aj oni majú skorumpovaných politikov, aj u nich sa veselo beztrestne kradne a dokonca neurobili vážnejšie reformy...Ale! Naši bratia sú vzdelanejší, majú viac zahraničných investícii, nepredali napríklad elektrárne, nezaviedli pre zahraničné firmy sociálny dumping a zarábajú a míňajú viac. A vedia tým pádom aj viac vybrať na daniach. Do verejných rozpočtov vedia vybrať na rozdiel od nás o desať percent HDP viac! A to už sú pekné čísla. V článku Marcinčin tvrdí, citujem: „Podľa ministerstva financií sme v roku 2006 nevybrali 28 percent DPH. Viac podvodov už mali len v Grécku, 30 percent. Česi registrovali 18 percent."

Na financovanie školstva, zdravotníctva, vedy, kultúry atď. máme teda čoraz menej peňazí. Budúcnosť? Bude ešte horšie. Verejný sektor bude šetriť, šetriť a možno nakoniec zkolabuje, tak ako každý organizmus, ktorému sa nedostáva výživy. A kvôli čomu musíme šetriť aj na školstve? Korupcia, podvody, rozkrádanie, nesystémové riešenia, predaj rodinného striebra (zisky putujú mimo Slovenska), nevymáhateľnosť práva, neefektívny daňový systém, to isté dookola, človeka na Slovensku to už ani nerozčúli, berie to ako samozrejmosť.  A potom pán minister povie učiteľom, že nie sú peniaze. No hej. Ale môžu za to učitelia? Určite nie. Môžu za to politické strany, ktoré dvadsať rokov tolerujú a umožňujú zlodejinu. Aký je podľa mňa rozdiel medzi Smerom a SDKU? Smer podporuje domácich zlodejov a SDKU zahraničných. Tí zahraniční to robia sofistikovanejšie a tí domáci primitívnejšie. Z dôvodov opísaných vyššie, je pre mňa teda Jurzycovo vyhlásenie ako musíme šetriť, napríklad na školstve, už otrepanou frázou a je doslova smiešne. Každý má na to samozrejme svoj názor. Môj názor je, že slovenská cesta tiež vedie do pekla.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Pocit úžasu s vami ostane aj na Zemi

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

DOMOV

Najhoršiu zmrzlinu toto leto našli v Ružomberku

Takmer v tretine zistili hygienici nedostatky.


Už ste čítali?