Vytunelovaný fond a zákaz státia

Autor: Ján Macek | 13.5.2011 o 9:12 | Karma článku: 10,85 | Prečítané:  3144x

Recept na rýchle zbohatnutie na Slovensku: Ingrediencie - dostatok hlúpych a apatických voličov,  skorumpované nefunkčné súdnictvo, členstvo v hocijakej politickej strane, dostatok kontaktov na nemorálnych pažravých ľudí, po voľbách pridelená funkcia v nejakom fonde. Všetko pomiešame a premenujeme. Peniaze nás a daňových poplatníkov z Európy presunieme pod ušľachtilou zámienkou z fondu na veľmi blízke firmy. Počkáme, preinvestujeme, prípadne preperieme v daňovom raji na Cypre. Beztrestne užívame.

Vyzerá to tak, že sa podľa tohto receptu varilo aj na našej ulici. Pred panelákmi nám na zelenom trávniku postavili nové parkoviská. Investorom parkovísk na Sídlisku 3 v Prešove je firma EEI s.r.o. Ak ste zvedaví, že odkiaľ má peniaze na investovanie, tak si môžete urobiť názor, ak si prečítate článok od Tom Nicholsona v Trende (http://www.etrend.sk/trend-archiv/rok-2010/cislo-45/skryta-tvar-rizikovych-fondov.html). Ten v článku mimo iné napísal: „M. Jankura sedel ako šéf agentúry aj v investičnom výbore Slovenského rastového kapitálového fondu (SRKF), teda jediného fondu, ktorý v rámci NADSME vznikol za éry premiéra Roberta Fica. Aj vďaka hlasu šéfa agentúry fond investoval 2,7 milióna eur do firmy EEI. Na internetovej stránke obchodného registra stačí z tejto firmy dvakrát kliknúť, aby sa na monitore zobrazilo meno Valérie Jankurovej, manželky šéfa fondu."

O SRKF a NADSME sa v auguste 2010 rozhorčene vyjadrila aj pani premiérka Radičová. (http://spravy.pravda.sk/radicova-chce-vycistit-agenturu-pre-rozvoj-podnikania-odvola-vsetkych-13u-/sk_domace.asp?c=A100924_182530_sk_domace_p29 ) Pani premiérka použila aj takéto slová „vážne podozrenia z tunelovania, sprenevera 4.5 milióna eur, pochybné skupiny, netransparentne, nehospodárne, celkový únik vo výške 13 miliónov eur, každý rok nová a nová sprenevera, budú odvolaní úplne všetci". Samozrejme ďalšia realita už bola iná a v októbri 2010 pán minister Miškov vyhlásil, že nič sa rušiť nebude. Dôvodom bolo zrejme 200 miliónov eur, čo má fond rozdeliť. Tento týždeň zas vyhlásil, že ak sa niečo v agentúrach zmení, tak prídeme o 120 miliónov eur. Teda oni prídu...

Zvykli sme si, že nás politici a vysoko položení úradníci okrádajú. Načo sme si ešte nezvykli, je to, že nás chcú okrádať už aj priamo doma, na našej ulici. Keď tie parkoviská začali budovať, čudovali sme sa a aj trochu tešili. Ale len krátko, pretože sme sa dozvedeli, že budú spoplatnené. Na ulici sa zdvihla vlna nevôle. Doteraz tu každý parkoval zadarmo a peniaze na rozhadzovanie nemáme. Mysleli sme si, že budeme aj naďalej parkovať tam, kde predtým. Ale! Na začiatku ulice nám pred kolaudáciou parkovísk zrazu pribudla značka "zákaz státia". Tá značka nebola potrebná 40 rokov.  Prečo je odrazu potrebná?  Aby sme museli parkovať na spoplatnenom parkovisku? Aby potom policajti platení z našich daní robili výpalníkov investorovi parkovísk, súkromnej firme? Ľudia na ulici kde bývam sú nazlostení. Na mestský úrad, primátora a mestských poslancov. Firma EEI už čoskoro parkoviská skolauduje a tá nová značka "zákaz státia" jej hrá až príliš podozrivo do karát. Značku nemôže nariadiť „parkovisková" firma, ale mestský úrad v Prešove áno. Je na zamyslenie, že kto z mesta ju tam dal a na čí podnet.

V Prešove máme „Komisiu pre územný plán, výstavbu, dopravu a životné prostredie". Táto komisia napríklad navrhuje aj pravidlá parkovania, či pravidlá odťahovania áut. Jej členom je aj pán Ing. Miroslav Molčan. Jeho meno mi padlo do očí, keď som si surfoval po obchodnom registri a na „foafe". Udrelo mi do očí, že pán Molčan je od 16.10.2007 v dozornej rade spolu s pánom Ing. Milanom Jankurom vo firme TOP Development a.s. . No a Milan Jankura je ten pán, ktorý tak ochotne poslal 2,7 milióna eur firme EEI s.r.o. . Náhoda? Listovanie na internete vo výpisoch obchodného registra, prípadne na foaf.sk vás vylieči z idealistických úvah o náhodách. V súvislosti s EEI, Jankurom a Molčanom som si listoval vo výpisoch obchodného registra a opakovane narážal na rovnaké mená. No a že sa sem tam vyskytujú v blízkych firmách aj mená ľudí vo verejných funkciách, napríklad aj prešovského primátora Hagyariho?

Nečudujem sa potom negatívnym reakciám susedov, ktorí unisono tvrdia, že parkoviská nepostavili kvôli nám, ale kvôli tomu, aby sa niekto dobre „nabalil". To potvrdzuje aj fakt, že pred stavbou parkovísk sa nás na našej ulici nikto nepýtal na náš názor. Jednoducho sa oznámilo, že ich idú budovať. Vybudovali ich. Všeobecný názor je, že sú zbytočne veľké, drahé a zabrali veľa trávnatej plochy.

Veľmi pochybujem, že tie spreneverené peniaze, ktoré poslal M. Jankura firme blízkej jeho manželke sa nakoniec vrátili späť. Pochybujem, že niekoho v súvislosti so spreneverou odsúdili. Neverím, že niekto za to išiel sedieť do basy. Verím, že ak sedieť išiel, tak do nejakej dozornej rady. Taká je spravodlivosť na Slovensku. Je to už klasika a čoraz menej ľudí to ešte prekvapuje a rozčuľuje, zvykli sme si a to je už naozaj veľmi zlé.

Keď ráno vstanem, odtiahnem žalúzie a s kyslou grimasou sa pozriem dole na nové parkovisko. Skoro sa pritom oparím čajom. Keď ho trochu vypijem, hlavou mi okamžite prebleskne smutné poznanie, že sa ešte stále nachádzam na Slovensku. V republike, kde ak niekto okradne daňových poplatníkov, tak tie peniaze môže beztrestne a bez zábran investovať takým spôsobom, že tí okradnutí daňoví poplatníci mu potom ešte budú platiť.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Pocit úžasu s vami ostane aj na Zemi

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

DOMOV

Najhoršiu zmrzlinu toto leto našli v Ružomberku

Takmer v tretine zistili hygienici nedostatky.


Už ste čítali?