Pomalý internet pre školy za 120 € mesačne

Autor: Ján Macek | 4.5.2011 o 8:30 | Karma článku: 12,17 | Prečítané:  2215x

Chcete mať doma rýchlejší a lacnejší internet? Kto by nechcel. Dnes je táto túžba realizovateľná a ak neveríte, stačí si  len pozrieť ponuky rôznych providerov. Ale čo ak by vám vyberal internet niekto za vás? Čo ak by to bol niekto na ministerstve, čo ak by tam niekto "hore" rozhodol, že budete mať aj naďalej internet s rovnakou rýchlosťou, čo ak by vám ešte k tomu nanútil služby, ktoré vôbec nepotrebujete a čo ak by ste ešte za to všetko zaplatili viac!?  Poviete si, že to nie je možné a že to sa vám jednoducho nemôže stať. Verím, že vám síce nie, ale v školách na Slovensku, čo sú platené z vašich daní, je toto samozrejmosť.

Pravdepodobne ste už počuli o Infoveku. Cez projekt Infovek sa dostal v roku 2004 do každej školy internet. Internetové DSL a ISDN pripojenie zabezpečil vtedy Slovak Telecom. Ten v roku 2004 ešte daroval školám aj 22 tisíc počítačov IBM. Daroval preto, lebo sa tak pravdepodobne na tom dohodol so štátom, ktorý predal svoj rozhodujúci akciový podiel v "telekom molochu". Štart do "infovekovej doby" to bol vtedy pekný a na školách sme mali radosť.

Odvtedy prešlo už pár rokov, no a ako každý počítačový nadšenec vie, prišiel čas na upgrade. Infovek 2 bol za dverami. V júni 2010 po voľbách ho zrazu boli aj plné noviny. Bohužiaľ v tom negatívnom svetle. Bývalý minister Mikolaj podozrivo podpísal tesne pred voľbami predraženú zmluvu v hodnote 37,7 milóna €. Všetko to vtedy smrdelo a smrdí hnusne aj dnes. Podpísaná zmluva bola predražená, riešenia technicky zastarané a podozrenie z korupcie veľmi silné. Nový minister Jurzyca po voľbách zmluvu otvoril a zrazil cenu o 10 milónov €. Dnes si myslím, že ju mal celú zrušiť a zahodiť rovno do koša. Nuž ale nová zmluva sa podpísala a my sme sa začali na škole trošičku radovať, že budeme mať rýchlejší internet  a lepšie služby a možno aj nejaký nový lepší hardware.

Už niekoľko mesiacov pred upgradom sme sa nemohli dočkať, kedy aj do našej školy s viac ako tisícovkou žiakov a 70 počítačmi, prídu páni z Telecomu a zapoja nám nejaké nové škatuľky. Dočkali sme sa! „Infovek 2" dorazil pred dvoma týždňami aj na našu školu. Prišiel uponáhľaný pán z Telecomu a zapojil nám dve zariadenia, wi-fi point a hardwarový  firewall ASA. Pri zapájaní mi uponáhľaný pán chcel dať aj školenie, ale keď videl, že rozoznám router od hriankovača, tak mi len rýchlo strčil do rúk papiere s názvom „Školenie počas inštalácie". V pohode, pomyslel som si a začal sa čudovať „Infoveku 2".

Čudovanie prešlo expresným tempom do znechutenia. Hardwarový firewall ma nenadchol, wi-fi už dávno máme, centrálny monitoring a manažment wi-fi nepotrebujeme, no a na vyššiu rýchlosť, na ktorú sme sa najviac tešili, na tú môžeme zabudnúť. Typ spojenia je aj naďalej DSL o rýchlosti 3 Mbit/s a možné zrýchlenie na 6 Mbit/s je k smiechu. No a ešte najtrpkejšia je tá cena. Za jedno pripojenie, jednu školu, sa platilo zo štátneho rozpočtu doteraz 80 € za mesiac, ale od júna to bude ale až 120 € za mesiac. Predražené až hrôza! Tomu sa hovorí pokrok na Slovensku!

Ten náš školský systém, to je katastrofa! Na ministerstve a školských úradoch sedia politickými stranami dosadení ľudia a neschopní byrokrati, ktorí si myslia, že vedia všetko lepšie ako my, tam "dole" v školách. Tak nám vymýšľajú projekty, nariaďujú čo a ako máme vypisovať, hovoria nám čo a ako máme robiť, ako sa vzdelávať a ešte nám ako bonus vnucujú staré predražené veci. Ak by radšej tých 28,6 milióna € rozdali školám a dali im voľnú ruku, tak verím tomu, že by si školy vedeli zabezpečiť rýchlejšie, modernejšie, ale hlavne lacnejšie pripojenie od iných providerov.

Nový pomalý a predražený Infovek 2 našej škole nepomôže. Dnes je u nás bežné, že ak začne 70 žiakov surfovať na internete, tak na multimediálne stránky ako napríklad qwiki.com alebo youtube môžeme zabudnúť. Ak sa sťahujú väčšie aktualizácie, tak to už je o výcviku trpezlivosti a hodina informatiky sa vtedy mení na hodinu meditovania. Východisko? Idem si pozrieť ponuky iných providerov. Verím tomu, že nám ponúknu niekoľkonásobne rýchlejší internet za oveľa nižšiu cenu.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Pocit úžasu s vami ostane aj na Zemi

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

DOMOV

Najhoršiu zmrzlinu toto leto našli v Ružomberku

Takmer v tretine zistili hygienici nedostatky.


Už ste čítali?