60% 70% 90% ???!!!

Autor: Ján Macek | 13.1.2011 o 10:00 | Karma článku: 8,83 | Prečítané:  1467x

Čo je to 60% 70% 90%? To sú úspory, ktoré sa dajú približne dosiahnuť na školách pri zavádzaní a následnom prevádzkovaní počítačových učební. Možno ste si hneď položili otázku na úkor čoho sa tie úspory dosiahnu. Neuveríte mi, ale na úkor ničoho. Ako to dokázať a čo urobiť?

S počítačmi na školách mám tú česť už pomaly dvadsať rokov. Zažil som ešte PMD, 286, 486, harddisky s kapacitou 20 MB veľké ako dnešný malý notebook, neexistenciu Internetu, no a keď som prvý raz počul slovo email, tak som si myslel, že ide o syntetickú farbu. Dnes sa na mojej škole venujem asi 80 počítačom, od starých šuniek až po najnovší prírastok 7 počítačov „All in One" s dotykovou obrazovkou.

Udržiavať v dobrom stave 80 PC je na škole niekedy otrava, o spôsobe ich udržiavania snáď niekedy nabudúce. A že to robím za pár €, ale naozaj pár...ok, končím so sťažovaním.

Teda ako ušetriť peniaze, čas a nervy? Tu je môj recept pre jednu počítačovú učebňu. Zájdeme do počítačového obchodu a nakúpime dajme tomu 11 monitorov, 11 klávesníc a myší a jeden jediný počítač. Ten jediný počítač by mal byť dostatočne výkonný, to znamená s výborným procesorom, s 2 ks 2TB HDD a ešte 8GB alebo aj 16 GB operačnej pamäte. Na tom počítači nešetrite, nakoniec kupujete len jeden namiesto jedenástich. No a ešte nám chýba posledná , ale najdôležitejšia ingrediencia a to sú malé kúzelné krabičky od firmy NComputing. Budete potrebovať 2 kity nStation X550, pričom jeden kit stojí približne 320€. Riaditelia škôl, ktorí chcú šetriť ešte viac, môžu kúpiť monitory LCD LG N1941WP-PF, ktoré už majú túto kúzelnú krabičku vstavanú a dokúpia už len PCI karty do toho jediného počítača.. Monitor stojí len okolo 110€. No nekúpte to! Keď to máte všetko pekne zapojené v okruhu približne 10 metrov, tak ostáva už len inštalácia softwaru a učenie.
Žiaci budú môcť pracovať tak ako predtým, žiaden významný rozdiel si nevšimnú. Internet, výukové programy, HD videa, textové a tabuľkové nepríjemnosti, kreslenie atď..Smutní budú len hráči počítačových strieľačiek, ale čo tam potom, veď tie predsa v škole nemajú čo hľadať.

Už by som chcel s tými číslami prestať, ale nedá sa. Aj keď ste už pri nákupe ušetrili 60%, šetrenie pokračuje ďalej. 70% financií ušetríte na údržbe. Tu by som sa pozastavil a poopravil tvrdenie firmy NComputing. Na našich školách správu siete väčšinou vykonávajú amatéri ako ja a robia to za smiešne peniaze, prípadne zadarmo. Čo všetko neurobíme pre našu školu... Tvrdenie o 70% úspor je teda v tomto prípade irelevantné, ale aj tak dôležité, pretože v prípade keď nemáte správcu, tak nemusíte volať niekoho drahého z tej a tej PC firmy a ak máte, tak správca - učiteľ má zas oveľa menej práce a môže sa venovať prípravám na hodiny a iným ušľachtilým činnostiam. No a máme tu už len tých magických 90%. 90%!!! 90% ušetríte na elektrine. Grínpisáci a iní ekologickí aktivisti vám budú ruky bozkávať. Miesto 11 počítačov bude papkať elektriku len jeden PC.

Ešte dodám, že šetriť sa dá aj na softvérovom vybavení. Čo tak miesto Windows nainštalovať Edubuntu? Je zadarmo a je to výborné riešenie. Prečo máme stále kŕmiť súkromné firmy a ešte k tomu im vychovávať zákazníkov? Toto mimochodom už pochopili napríklad v Indii, Uruguayi a Macedónsku. V Macedónsku napríklad chcú, aby každý študent/žiak mal prístup k jednému PC s Linuxom. Budujú informačnú spoločnosť 21. storočia. Čo budujeme my? Budú sa na našom školstve ďalej priživovať všelijaké „datalany, tykomi, mrkvosofti" a predávať školstvu predražené počítače s drahým servisom?

Na záver sa pozrite na odkazy pod blogom. Nájdete tam videá a články, na základe ktorých si urobíte oveľa lepšiu predstavu ako z môjho blogu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Stačilo by, keby sa nekradlo. Základy politického hochštaplerstva

Iste, politici ani zajtra neprestanú nepoctivo zavádzať, ale aspoň by sme im to nemali uľahčovať.

KULTÚRA

Prečo maďarský sranda pre slovenský koňha nechce vyčpieť

V žánrovej vernosti niet čo Susedom vytknúť.

DOMOV

Po streľbe v petržalskom paneláku zostali dvaja mŕtvi

Na chodbe tam našli telo ženy a muža, na mieste našli dieťa.


Už ste čítali?