reklama

Školský poriadok kedysi a dnes

V kabinete fyziky som natrafil na okopírovaný starý školský poriadok - Pravidlá školské. Zaujala ma ich jednoduchosť a výstižnosť, na celý poriadok stačil jeden papier a desať bodov. V dnešnej prebyrokratizovanej dobe je to už nevídaný jav, dnešné pravidlá, teda školský poriadok, má bežne od desať po tridsať strán. Žeby aj žiaci a študenti boli desaťnásobne slušnejší a vzdelanejší oproti žiakom spred 100 rokov, tak to sa mi nezdá. Pravidlá som tu opísal doslova a do písmena, po nich nasleduje niekoľko formulácií z náhodne vybraných školských poriadkov.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (92)

Pravidlá školské (z roku ?...asi prvá polovica 20. storočia)

I. Buď poslušný! Tvojím rodičom, učiteľom a predstaveným a vykonaj každý ich rozkaz s radosťou a vďačnosťou.

II. Buď nábožný! Ráno, večer, pred a po jídle nábožne sa pomodli. Chrám boží pilne navštevuj. V kostole áno aj v škole po čas zpevu, modlenie a kázanie ticho sa chovaj a nábožne s jinými zpievaj, modli sä a počúvaj.

III. Miluj poriadok! Vykonaj si každú prácu v istý čas. Svoje veci, šaty, knihy, písma a jiné na jednom mieste a vždy v poriadku si drž. Do školy a chrámu božieho prichádzaj v určitú hodinu, na jisté svoje miesto si pokojne sadni a bez potreby von zo školy nevychádzaj.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

IV. Buď čistotný a stydlivý! Každé ráno do čista si tvár, uši, oči, ústa a ruky. Nechty a vlasy častejšie si ostrihávaj. S hlavou chodievaj učesanou, šaty a obuv tvoja nech je vždy čistá. Otrhaný žiak za včasu dokazuje že je nedbák a nemá haňby.

V. Buď pilný a pozorlivý! Školu a chrám boží bez zvláštnej príčiny zameškať nesmieš. A jestli urobiť musíš, oznám to za včasu učiteľovi tvojmu. Úlohy tvoje nauč sä a vykonaj vždy bez chyby. Po čas učenia a vysvetľovania sem a tam sa neobzeraj, ale daj pozor na to, čo pán učiteľ rozpriava.

VI. Buď mravný a počestný! Pozdrav a pokloň sä každému. Chovaj sä doma vo škole i na ulici ticho a zdvorile. Keď s kým hovoríš, vstaň hore a hovor hlasite a srozumiteľne. Daromne sä nesmej, bo to prezradzuje blázna.

VII. Buď pravdomluvný a spravodlivý! Úprimne vyznaj pravdu o sebe aj o iných, lhárstva ale prísne sä vystríhaj a nič nespravodlivého o tvojích spolužiakoch nehovor. Cudzie nalezené veci nazpet prinavráť. Nekradni ani nekupči - lebo tento veliký hriech aj veľmi trestaný býva. Po cudzích zahradách a lúkach behať, stromy kaziť a ovocie krasť sä velmi zakazuje.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

VIII. Buď mierny! Hnedky z mládi privikaj ku málo pokrmu, bo obžesrtvo je tiež hriech! Pálenčené nápoje požívať neni dovoleno žiadnemu školákovi. Pri zábavke daj pozor na svoje zdravie, neskáč, nebehaj, na stromy a stavy sä neliepaj, - za vozom lebo zňami nebehaj, v studenej a hlbokej vode sa nekúpaj!

IX. Buď snášanlivý! S tvojímí spolužákmi ani s jinýmí sä nevaď, nedohaduj, nikoho neprezívaj, neomlúvaj a neposmievaj! čo sa doma stalo to v škole nehovor, a čo sä v škole deje, doma nerozpriavaj. Oplzlých rečí, boženia a dušania sä chráň, - po ulici krik, shon, vadu a bitku nerob, skalami, blatom a sňahom sä prísne zakazuje - jako i na tance do krčmy chodiť.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

X. Buď ľútostivý! Stromy a živočíchy prospešné nemuč a nekaz, ľútosť maj so zvieratý, a zlášte ptáčky a jích vajcia nehub.

Každé prestúpenie týchto zákonov primerane výstupku trestané bude.

Do každého školského poriadku je silne vrytý duch danej doby. Tento starý školský poriadok sa mi oproti dnešným zdá nejaký ľudskejší, priamočiarejší a viac pochopiteľnejší. Pregúgloval som si pár dnešných školských poriadkov. Prišli mi nudné, byrokratické, je v nich príliš veľa kapitol, zakladajú si na detailoch, zrejme z alibistických dôvodov, či prílišnej byrokratickej bujarosti. Tu je pár viet z dnešných niektorých náhodne vybraných školských poriadkov.

Žiak má právo na jemu zrozumiteľný výklad učiva.

Žiakom sa zakazuje: sadať na parapetné dosky, nosiť v budove nebezpečnú obuv (šľapky, dreváky, topánky na vysokom opätku), opúšťať počas vyučovania školskú budovu, dlho sa zdržiavať na WC, behať a ohrozovať spolužiakov, fajčiť a používať alkohol a narkotiká, hrať o peniaze, kĺzať sa po chodbách, spúšťať sa a nakláňať sa nad zábradlím.

Žiak pred začiatkom vyučovania odovzdá svoj mobilný telefón triednemu učiteľovi.

Zákaz používania mobilných telefónov v škole bez súhlasu učiteľov.

Žiakom je dovolené krokom prejsť do inej triedy so súhlasom dozorkonajúceho učiteľa za účelom požičania pomôcok.

Na chodbách sa žiaci prechádzajú pokojne. Po chodbách sa presúvame krokom.

Žiak je povinný zúčastňovať sa na vyučovaní a akciách organizovaných školou upravený a v oblečení, ktoré neodvádza ostatných žiakov a vyučujúcich od vyučovania.

Žiak je povinný slušne sa správať i v čase mimo vyučovania.

Vo večerných hodinách sa môže zdržiavať mimo domu len v sprievode rodičov.

Do školy by si nemal prísť na bicykli, mopede, skateboarde a kolieskových korčuliach. Výnimku povoľuje riaditeľ školy.

Ak si žiak prečíta celý školský poriadok a bude ho po celý školský rok dodržiavať do bodky, tak je to svätý žiak a mal by dostať medailu od najvzornejšieho poslanca Národnej rady SR.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Žiaci majú v školských poriadkoch presne formulované čo môžu a nemôžu robiť, majú tam aj kapitolu o ich právach. Ak by si prečítali napríklad, že majú právo na zvyšovanie svojej kultúrnej úrovne, tak neviem neviem, či by to niektorí nezobrali ako urážku. Tiež by si mohli po svojom vysvetliť právo na ohľaduplné a taktné zaobchádzanie zo strany učiteľa, či právo na zrozumiteľný výklad učiva. Hypoteticky by z toho mohla byť v škole žiacka revolúcia, ktorej by som sa ja rád osobne dožil a keď tak nad tým premýšľam, tak učitelia Občianskej náuky by mali krásne vyučovacie hodiny.

Školský poriadok je niečo, čo žiaci neradi počujú a vidia. Je pre nich ťažké pochopiť, ako mohol niekto vymyslieť nejaké povinnosti. Ako deťom napríklad vysvetliť, že záchvat detskej radosti z veľkej prestávky je síce fajn, ale je potrebné spomenúť si na kapitolu štvrtú, bod dajme tomu štrnásty, kde sa píše, že žiaci sa pohybujú chôdzou a prečo je to vlastne tak? A prečo dospelí stavajú tak hlúpe školy, kde sa žiak ani nemôže poriadne rozbehnúť, len tak z radosti? A prečo sa tam píše, že sa má pripravovať na tvorivú prácu? A prečo...

Bohužiaľ mať nejaké pravidlá je nutné, anarchia nikam nevedie. Dnes sú ale mnohé príliš detailné a stratila sa z nich človečina. Niekedy je tých pravidiel a zákazov popísaných v poriadku priveľa a potom žiak už ani nevie, či sa môže pozerať počas hodiny von oknom. Začínam mať pocit, že čím viac napísaných pravidiel a zákazov, tým neschopnejší učiteľský zbor.

Neskôr, až deti vyrastú, si možno všimnú, že napísaných pravidiel je akosi priveľa a že dospelí ani nevedia či niečo neporušujú. A ak im niečo nevyhovuje, tak sa nesnažia o zmenu pravidiel a ich zjednodušenie, ale ich bez problémov porušujú. Veď pravidlá sú na to, aby sa porušovali, či nie?

Ján Macek

Ján Macek

Bloger 
  • Počet článkov:  118
  •  | 
  • Páči sa:  12x

Je lepšie plávať mimo hlavného prúdu. Zoznam autorových rubrík:  Ukrajinská krízaSúkromnéŠkolstvo

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu