reklama

Čo monitoruje Monitor?

Odpočutý rozhovor dvoch deviatakov na chodbe školy. Typický prešovský prízvuk (bez dĺžňov na konci) a preťahovanie slabík v strede slova si prosím nevšímajte."Ty sa učiš na Moniiitor?""Ta čooo si! Ta naaaa čo?! Aj tak ma príjmu všaade, de poošlem prihláášku." "Si si dajaky isty...""Staačí mi napisať na dvadsať percent, šak uviiidiš. Budzem zabijac čas učením!? Šak ma zoberu de chcem! Ta coooo ši! Radšej zahrajem dajaaku hru.""Ta veeru, maš pravdu."

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

14. marca sa opäť bude na základných školách písať Monitor. Čo je to ten Monitor? Žiaci deviatych ročníkov budú testovaní zo slovenského (maďarského, ukrajinského) jazyka a matematiky. Jedná sa o celoplošné monitorovanie vedomostí žiakov deviatych ročníkov základných škôl. Test obsahuje 20 úloh z matematiky (70 minút) a 25 úloh z vyučovacieho jazyka a literatúry (60 minút). Ku každej otázke sú štyri možnosti odpovedí, jedna je správna. Testy pripravuje NÚCEM.

Cieľom testovania je porovnať výkony žiakov v testovaných predmetoch a na základe výsledkov žiakov, poskytnúť spätnú väzbu školám o ich úrovni v porovnaní s ostatnými školami na Slovensku.
Toľko k oficiálnej verzii.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Samozrejme pohľad žiakov na testovanie je odlišný. Typický žiak, deviatak, nezastupuje školu, ale len sám seba. Možno sa nájde pár výnimiek, ale deviatakovi je úplne ukradnuté, či jeho škola postúpi na nejakom rebríčku kvality škôl na Slovensku. Deviatačky na rozdiel od deviatakov síce k monitoru pristupujú zodpovednejšie, ale ani tam nie je dramatický rozdiel. Formulácia NÚCEMu, že školám Monitor poskytne spätnú väzbu, je fajn. Len otázka znie, o akú spätnú väzbu sa jedná? Ukážu snáď výsledky Monitora školám, kde pristupujú deviataci k Monitoru seriózne, a opačne, kde sú lenivší a vyčúranejší žiaci?

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Keď sa zavádzal Monitor, tak sa tvrdilo, že sa zavádza aj kvôli tomu, aby sa odstránila protekcia, korupcia, aby sa zaviedla spravodlivosť pri prijímacom konaní. Podarilo sa. Protekcia je fuč, spravodlivosť je dosiahnutá a deviataka dnes príjmu (až na pár svetlých výnimiek) na akúkoľvek strednú školu. Žiakov je málo a stredných škôl veľa. Demografický vývoj je neúprosný. Mám pocit, že si to naši deviataci už dávno všimli.

Po odpočutom rozhovore musím nakoniec uznať, že deviatakov máme naozaj prispôsobivých a šikovných. Ich prirodzená inteligencia im v budúcnosti zaručí, že sa v slovenskom svete nestratia. Bohužiaľ bude im chýbať rozhľad a budú ochudobnení o množstvo znalostí a podnetov, ale to im v puberte nevadí. Už dávno si všimli, že dnes nie je dôležité niečo vedieť, ale urvať čo sa len dá. Veď predsa nie sú naivní prváčikovia! Tuším, že deti v puberte realitu vnímajú oveľa citlivejšie, než sa nám dospelým čo len sníva.To skôr my, dospelí, sa pohybujeme vo svete utkvelých predstáv.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Trošku ma mrzí, že v prípade Monitora budú peniaze daňových poplatníkov zrejme opäť vyhodené do vetra. Predsa len, príprava testovania po celom Slovensku, tlačenie testov a rozmnožovanie testov a publikácii, školenia koordinátorov, administrátorov, dozorov a čo ja viem koho ešte, platenie úradníkov, ich služobných ciest, náklady na prevádzku budovy NÚCEMu...nuž nič nie je zadarmo.

Doba sa zmenila. Stredná škola peniaze potrebuje a berie všetko, výsledky Monitoru už nie sú tak relevantné. Nielen deviataci sa správajú racionálne, ale aj školy. Veď čo žiak, to peniažky do školskej kasy! Čo tam po Monitore... Kde sú tie časy, keď každá stredná škola si robila vlastné prijímačky! Hlavne vtedy, ak si chcela udržať svoju vysokú úroveň.

Ján Macek

Ján Macek

Bloger 
  • Počet článkov:  118
  •  | 
  • Páči sa:  12x

Je lepšie plávať mimo hlavného prúdu. Zoznam autorových rubrík:  Ukrajinská krízaSúkromnéŠkolstvo

Prémioví blogeri

Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu