reklama

Pán Mikloš, prečo len 3,8 % ?

Pán minister Mikloš! Ste inteligentný človek. Vedeli by ste rodičom, učiteľom a aj mne vysvetliť, prečo do školstva plynie málo peňazí, dlhodobo len 3,8 % z HDP a nie, tak ako je to v iných civilizovaných krajinách EÚ, priemerne 5 až 6 %? Kde sú tie zvyšné 1 až 2 %? To je na tom Slovensko až tak zle, aby tie 1 - 2 % zruinovali štátnu pokladňu? Pýtam sa preto, lebo mi to naozaj nejde do hlavy a ešte aj preto, lebo ma minule nazlostila informácia z tlače, že na školstvo sa v roku 2011 dalo o ďalších 260 miliónov € menej. Školstvo máme chudobné a vy ste mu ešte aj zobrali? Nechápem.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (18)

V roku 2005 ste poskytli Hospodárskym novinám rozhovor http://hnonline.sk/c1-22610235-ivan-miklos-peniaze-z-priorit-by-mali-ist-na-vzdelanie-a-informatizaciu. V ňom ste sa vyjadrili takto, citujem -„ Budem presadzovať, aby sa čo najviac peňazí, určených na priority, použilo na budovanie poznatkovej ekonomiky - vzdelanie, vedu a výskum, informatizáciu. Z tohto hľadiska by sme mohli byť viac ústretoví voči rezortom, ktorých sa to týka - najmä školstvo a doprava." A potom ste ešte v roku 2007 v opozícii tvrdili, že vláda zanedbáva školstvo a že platy učiteľov by mali ísť aspoň na úroveň 105 % priemeru http://www.topky.sk/cl/7/183370/Miklos--Vlada-zanedbava-skolstvo--socialne-veci-a-byvanie. Nuž, tie učiteľské platy majú stále ďaleko k priemeru...Ešte jednu vec. Pozrel som si štatistiky na eurostate a prekvapilo ma, že keď ste boli v roku 2005 ministrom financií, tak školstvo dostalo na rok 2006 o 0,21 % z HDP menej ako v roku 2001. Nezúril vtedy náhodou vysoký rast HDP? Nuž, radšej som si ďalej z psychohygienických dôvodov informácie o vašich minulých vyhláseniach k školstvu a reálnych číslach a skutkoch negoogloval. Považujem vás totiž za inteligentného človeka a rozpory vo vašich vyhláseniach a činoch mi začali pripomínať Fica...

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vrátim sa ale k začiatku. Prosím vás, viete rodičom, učiteľom a aj mne vysvetliť, prečo táto vláda, ale aj všetky predchádzajúce vlády za dvadsať rokov neschválili pre školstvo „investičných" 6 % z HDP, tak ako je to obvyklé napríklad vo Fínsku, ktoré má najlepšie výsledky vo vzdelávaní? Prečo iné vlády v iných štátoch dajú viac? Prečo dalo napríklad v roku 2006 (údaje z eurostatu) Belgicko 6 %, Dánsko 8%, Cyprus 7 %, Litva 5 %, Maďarsko 5,4 %, Holandsko 5,46 %, Rakúsko 5,44 %, Poľsko 5,25 %, Slovinsko 5,72 %, Francúzsko 5,58 %, Švédsko 6,85 %, Česko 4,6 %? Je to azda tým, že Slovensko má už špičkovo vzdelaných občanov od narodenia a teda už nám investovať do vzdelania netreba? Alebo je to tým, že naše vlády a poslanci nepovažujú kvalitné vzdelanie za najlepšiu investíciu? Alebo snáď zahraničné firmy čo investujú na Slovensku si cenia len nevzdelaných montážnikov? Fakt som z toho jeleň. Možno máte nejaké tajné informácie o tom, že vzdelanie škodí ekonomike a že vzdelaní ľudia sú nejakou hrozbou pre prosperitu. Možno máte informácie, že dlhodobo slabo zaplatení učitelia sú zárukou vyššieho dlhodobého rastu HDP. Možno si myslíte, že slabo platení učitelia majú motiváciu vydávať zo seba to najlepšie a možno si myslíte, že slabé učiteľské platy prilákajú do školstva len tých najlepších. Prípadne si myslíte, že ak naše deti vidia zchátrané triedy a školy, tak budú motivované lepšie sa učiť. Fakt neviem, čo si mám o tomto dlhodobom šetrení na školstve myslieť.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Predpokladám, že aj pre vás pán minister je dôležité vzdelanie. Predpokladám, že doma na vzdelaní vašich detí nešetríte. Ak teda s najväčšou pravdepodobnosťou nešetríte na vzdelaní svojich detí, tak prečo potom dovolíte, aby sa šetrilo na našom školstve? Veď práve vy najviac ovplyvňujete kam pôjdu naše dane! Naozaj je pre mňa nepochopiteľné, prečo ani jedna vláda a parlament a Vy tiež, za dvadsať rokov nenavýšila rozpočet školstvu na úroveň podobnú v iných štátoch Európy. Zvýšiť školstvu prísun peňazí aspoň o 1 % - 2%? Je to u nás fakt nemožné?!

Iné štáty vedia dať 6 % a dokonca aj 8 % z HDP. Prečo iné vlády dajú a naše nie? Možno je to preto, že chápu vzdelanie ako výbornú investíciu a zároveň sú presvedčení o tom, že skutočným bohatstvom národa sú vzdelaní ľudia.

Ján Macek

Ján Macek

Bloger 
  • Počet článkov:  118
  •  | 
  • Páči sa:  12x

Je lepšie plávať mimo hlavného prúdu. Zoznam autorových rubrík:  Ukrajinská krízaSúkromnéŠkolstvo

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu